Žďár nad Sázavou chce ušetřit poplatky státu za uložení odpadu, označí popelnice obyvatel

Změny státní legislativy se promítnou i do odpadového hospodářství Žďáru nad Sázavou. Právní předpisy stanovují, že ten, kdo ukládá odpad na skládku (v případě odpadu z domácností je povinnou osobou obec), je povinen hradit poplatek za uložení odpadu Státnímu fondu životního prostředí. V této souvislosti může obec uplatnit tzv. sníženou sazbu 500 Kč / 1 t pouze v případě, že dodrží limit 170 kg / 1 obyvatele / 1 rok.

Tento limit se každým rokem snižuje, v roce 2023 to bylo ještě 180 kg, v roce 2029 to bude jen 120 kg / obyvatele. Po překročení uvedeného limitu musí obec za každou tunu navíc hradit v r. 2024 částku 1.250 Kč. Tato částka se postupně zvedá a v roce 2029 se vyšplhá až na 1.850 Kč.

Postupně tedy více odpadu na skládce bude znamenat více než trojnásobnou cenu za uložení odpadu na skládku.

Protože náklady na likvidaci odpadu si obec zčásti refunduje pomocí místního poplatku za komunální odpad, znamenají vyšší náklady pro obec současně také vyšší náklady pro její občany.

„Považujeme za nutné, aby obyvatelé města spolupracovali na mapování popelnic, které ve finále sníží poplatky města za uložení odpadu. Tyto poplatky státu musíme státu společně zaplatit,“ řekl starosta Martin Mrkos.

Nižších poplatků může Žďár nad Sázavou dosáhnout podle starosty Mrkose, pokud se mu podaří vytřídit a zrecyklovat maximální množství odpadu, respektive produkovat minimální množství směsného odpadu na občana a současně co nejdůsledněji oddělit odpad produkovaný domácnostmi od odpadu produkovaného jinými subjekty.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů