DOKUMENT: Tomancův návrh na Poradní výbor pro strategii a územní rozvoj města Jihlavy

TomanecZastupitel Miroslav Tomanec chystá pro jednání zastupitelstva návrh na zřízení Poradního výboru pro strategii a územní rozvoj města Jihlavy. Jde patrně o reakci na nedávné zrušení Komise pro územní plánování, investice, strategický rozvoj a regeneraci MPR (zrušena k 31.5.2016). Tomancův výbor by měl z rozpočtu města dostat třista tisíc korun.

Zdůvodnění návrhu:

Tematicky široká problematika, která se ve vztahu k územnímu plánu v posledních letech řešila, ukázala na nutnost mít připravené odborné zdůvodnění, které se bude opírat o základní pilíře udržitelného rozvoje města. Tyto pilíře, konkrétně tedy environmentální, sociální a ekonomický, je dále nutné v souběhu s  vizí města promítnout do kvalifikovaně zpracovaného urbanistického konceptu, jakým je územní plán.
Právě zmíněná šíře problémů zachycená a propisovaná do rozvoje města si vyžaduje i široký názorový konsensus a vysokou úroveň participace jak odborných názorů, tak i prezentace pro veřejnost. Stávající způsoby zdůvodnění i prezentace se ukazují s ohledem na neschopnost schválení zásadních dokumentů, případně i zásadních investic města jako disfunkční, a je třeba hledat účinnou platformu projednání a odborného posouzení těchto dokumentů ještě před předložením materiálů zastupitelstvu města Jihlavy.

Poradní výbor (PV)
PV je zřizován jako poradní orgán zastupitelstva města. Cílem tohoto PV je

A. Zahájení a rozvíjení participačních procesů ve strategickém a územním plánování, propojení těchto procesů, stanovení vize rozvoje města, návrh značky města, která bude tuto vizi charakterizovat. Zvýšení kvality výkladu územního plánu a podpora jednoznačnosti nastavení podmínek využitelnosti jednotlivých území.

B. Kvalifikovaná obhajoba investičních rozhodnutí, které jsou ve fázi návrhu politicky prezentována na zastupitelstvu města. Tuto obhajobu, resp. prezentaci návrhu investičního záměru, jednoznačně až konfrontačně opřít o zdůvodnění, plynoucí z naplnění základních pilířů udržitelného rozvoje města.

C. Tajemník PV bude obsazen z pozice úředníka MMJ, předsedající tohoto výboru bude volen samotným PV a schválen ZM. Předseda PV bude i hlavním nositelem zdůvodnění navrženého řešení.

PV bude složen z:

1. Odborníci z politických stran a hnutí – po dvou od každé strany nebo hnutí zastoupené v Radě města, a po jednom z dalších uskupení zastoupených v zastupitelstvu.
2. Dalších odborníků z řad urbanistů, architektů, sociologů, demografů, podnikatelů, představitelů vysokého školství a významných osobností města. Tyto další odborníky nominují členové, kteří jsou zvoleni do PV dle bodu 1.
3. Všechny členy PV schvaluje ZM.

PV ve vztahu k městskému rozpočtu
PV bude mít vyčleněnou částku na odborné konzultace, přednášky a semináře externích odborníku v rozpočtu města – pro rok 2017 ve výši 300 tis Kč.

29. 4. 2016 došlo Radou města Jihlavy ke zrušení stávající komise územního plánování a rozvoje města. Přičemž, absence odborné platformy pro daný účel je v rámci minimálně krajský měst české republiky ojedinělá. Dá se říci, že neexistuje krajské město, které by předložilo jakýkoliv investiční záměr, případně změnu funkční plochy v územním plánu, bez projednání s odbornou platformou zřízenou pro tento účel. Situace v Jihlavě se tak stává vysoce netransparentní, prodlužuje jednání zastupitelstva a postrádá to hlavní – kvalifikované zdůvodnění i nositele takovéhoto zdůvodnění.
Velmi důležitým krokem je pak zároveň vytvořit podmínky pro skutečné zahájení participačních procesů. Ty jsou v komunální veřejnosti stále častěji chápány jako důležitá součást navrhování a plánování veřejných investic. Umožňují získat představu o potřebách uživatelů a hodnotit variantní možnosti; a tím optimalizovat výsledný návrh. Participace nemění role v zastupitelské demokracii a návrhovém procesu, ale pomáhá v nich udržet pořádek tím, že se občanů ptá v pravý čas na potřebné vstupy, a tím dává kvalitní podklady o potřebách obyvatel architektům a politikům.

Aktuální úkoly pro PV:
1. Zorganizování pracovního semináře zastupitelstva města a PV na téma „participační procesy“ v územním plánování města.
2. Rozklad stavu současného územního plánu, územních studií a pojmenování základních cílů k dokončení územního plánu vedoucích k vydání pokynů pro dokončení ÚP tak, aby jej bylo možné schválit v tomto funkčním období.
3. Zahájit přípravné práce na novém ÚP, který bude především reflektovat smysluplnější cíl než je uspokojování žadatelů o změny funkčních ploch. Tímto cílem je myšleno zvýšení kvality výkladu územního plánu a podpora jednoznačnosti nastavení podmínek využitelnosti jednotlivých území pro navazující územní a stavební rozhodnutí, zkvalitnění i odůvodnění vydaných rozhodnutí apod.
4. Stanovení harmonogramu prací na revitalizace centra města.
5. Operativní úkoly požadované zastupitelstvem města Jihlavy.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů