Jihlavská radnice zmírnila nařízenou kontrolu novinářských průkazů. Prošli by jen dva novináři

hlava mluveníNařízená kontrola novinářských průkazů před začátkem první tiskové konference nového je značně zmírněna. Stalo se tak po zveřejnění informace na Občasníku (více zde).

Jihlavská radnice dostala diskrétní varování, že zamýšlenou přísnou kontrolou projdou bez problémů redaktor MFDNES Jaroslav Paclík a šéfredaktor Jihlavských listů Petr Klukan. Jen oni dva mají novinářské průkazy v pravém slova smyslu jako členové Syndikátů novinářů. Pokud by Paclík s Klukanem osobně  nepřišli patřičně vyzbrojeni správným průkazem, nebyl by na tiskové konferenci vůbec nikdo z novinářů. A tisková konference nového vedení města by byla bez dotazů.

Úředně nařízenou kontrolou novinářských průkazů by tak neprošli ani redaktoři České televize, ani redaktoři České televize, ani dalších médií. Nikdo totiž  na jihlavském Magistrátě nestanovil, jak má vypadat novinářský průkaz jako platná vstupenka na tiskovou konferenci.

Jihlavská radnice obratem vydala upřesňující informaci o tom, že budou stačit redakční průkazky. Redakční průkazky vydávají svým redaktorům jednotlivé redakce. Jejich formální podoba je jiná u každé redakce, zpravidla obsahují jen fotografii, jméno redaktora a název redakce.

Kontrolu novinářských průkazů před tiskovou konferencí neprovádí ani Policie České republiky, pokud informuje o závažných trestních činech. Totožnost redaktorů je obecně známá z dlouhodobých pracovních kontaktů.

Útvar tiskového mluvčího jihlavské radnice spadá přímo pod primátorku jihlavské radnice Karolínu Koubovou, kterou tak čeká další vysvětlování fungování Magistrátu. A především smyslu nařízených změn. Tiskový mluvčí Magistrátu Martin Kukla je asistentem primátorky, organizace tiskových konferencí spadá do jeho kompetence.

Snaha „opevnit“ kanceláře Magistrátu i osobu nové primátorky před nepříjemnými dotazy tak naráží na priority nové koalice, která má jako první prioritu „Otevřenost a vstřícná komunikace statutárního města Jihlavy (SMJ)“ – více zde.

Průkazy totožnosti totiž nemusí předkládat ani občané města při vstupu do budovy Magistrátu. Průkazy totožnosti se předkládají až při úředním jednání, kdy je nutné úřední ověření totožnosti. Pokud důvod úředního jednání nevyžaduje ověření totožnosti, nemusí se občané úředníkům legitimovat.

Legitimovat se nově ale musí novináři, kteří přijdou na tiskovou konferenci. I přes to, že jim úřad města zasílá tiskové zprávy na redakční email.

Kontrolou novinářských průkazů se vedení města možná snaží vyvíjet tlak na novináře, aby se vyhnuli dotazům na růžovo zlatý služební mobil primátorky Karolíny Koubové i dalších citlivých témat spojených s nástupem nové primátorky. Jako je třeba neúčast delegace vedení města na vzpomínkovém aktu ke Dni veteránů, z které tiskový odbor Magistrátu nepořídil žádnou fotodokumentaci.

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna