Prezident Zeman do Číny jel, primátorka Koubová zůstane doma

Statutární město Jihlava nevyužije nabídky partnerského města Wu-chan v Číně a nebude se účastnit partnerského setkání měst v Číně. „Paní primátorka nikam nepojede,“ stručně sdělila pracovnice sekretariátu jihlavské primátorky.

Vyjádření primátorky Koubové se nepodařilo získat z důvodů pracovního vytížení.

Pro  neúčast na zahraniční cestě na pozvání z Číny neobstojí eventuální výmluva na krátký čas od zvolení Karolíny primátorkou města a termínem služební cesty do partnerského města Wu-chan. Standardně se cestovní víza k návštěvě českých občanů v Číně vydávají na ambasádě v Praze do čtyř dnů. V případě návštěvy na pozvání z Číny by termín vydání víza mohl být teoreticky ještě kratší, alespoň podle vyjádření čínské ambasády v Praze.

Návštěva primátorky Jihlavy v partnerském městě Wu-chan měla přijít krátce po podpisu memoranda o spolupráci mezi jihlavským výrobcem ultralehkých letadel a čínskou společností  Zall aviations. Podpis se odehrál na veletrhu v Šanghaji, kde byla vládní delegace vedená prezidentem republiky Milošem Zemanem.

„Mají společný podnik s čínským partnerem, je to jejich čínský investor,“ řekla ministryně obchodu Marta Nováková. Hovoří se podle ní o stovce letadel, ale není zatím jisté, za jak dlouho dobu. Cena jednoho letadla začíná podle výbavy na částce šedesát tisíc eur. K tomu několikaměsíční pilotní výcvik čínských byznysmenů a záletávání letadel přímo na Vysočině.

SKYLEADER SL600 je celokovový dvousedadlový dolnoplošník s lichoběžníkovým křídlem. Letoun se vyrábí s pevným podvozkem s aerodynamickými kryty kol nebo se zatahovacím podvozkem.  je určen hlavně pro rekreační létání, pilotní výcvik nebo speciální operace.

Čínský investor počítá s výstavbou továrny u letiště Jihlava-Henčov se zhruba stovkou pracovních míst. Město Jihlava usiluje o vybudování zpevněné dráhy za cenu kolem šedesáti milionů korun.

Obchodní kruhy značně znervózněly z postupu primátorky Jihlavy. „Něco se děje a předpokládám, že se to brzy dozvím,“ uvedl člen představenstva Okresní hospodářské komory Jaroslav Huňáček. Huňáček je jihlavským zastupitelem a členem širšího vedení města.

Pro celou řadu jihlavských zastupitelů byla informace o pozvánce do Číny pro vrcholného představitele města naprostým překvapením. Vedení města o pozvání do Číny nijak neinformovalo.  Město Jihlava nadále mlčí k důvodům, proč primátorka Jihlavy nepřijala pozvání k návštěvě města Wu-chan v příhodné době, kdy se rozvíjí možnost dlouhodobého kontraktu mezi čínskými investorem a jihlavským výrobcem letadel.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna