Ze Žďáru nad Sázavou utekl jako Pepík a stal se ikonou byznysu Austrálie

Neuměl jazyk, neměl peníze, ale přesto se stal symbolem podnikatelského úspěchu na druhém konci světa. Josef (Joe) Chromý, zakladatel věhlasného stejnojmenného vinařství v Relbia, Tasmánie, získal nejvyšší ocenění v 32. ročníku prestižní australské soutěže Ethnic Business Awards, v kategorii středních a velkých podniků, které se uděluje imigrantům kteří po svém příchodu do Austrálie dosáhly významných podnikatelských úspěchů.

Prémii spojenou s tímto oceněním ve výši 10 000,- AUD, navýšenou o dalších 10 000,- AUD ze svých finančních prostředků se pan Chromý rozhodl věnovat Migrant Resource Centre Tasmania na podporu imigrantů, kteří přicházejí do Austrálie tak jako on sám před mnoha lety – bez jediného centu v kapse a bez znalosti angličtiny – s vidinou lepšího a svobodného života, ve kterém budou moci uskutečnit své sny.

Základní produktová řada Josef Chromy Wines nese jméno „Pepik,“ vyšší „Josef Chromy Wines“ a nejlepší vína jsou v produktové řadě „Zdar“ podle rodného města Žďár nad Sázavou. Jeho rodné město mu před několika lety udělilo čestné občanství.

Josefovo dětství bylo šťastné a jako malý chlapec trávil mnoho hodin se svým otcem v řeznickém krámku. V devatenácti letech byl jedním z nejmladších řeznických mistrů v Praze.

Spolu se dvěma přáteli se rozhodl utéct z Československa. Trojice musela překročit nebezpečnou hranici mezi Československem a Rakouskem, střeženou vojáky se psy a minovými poli. Všichni se dostali přes hranici, ale Josefovi dva přátelé byli později zajati při pokusu dostat se do Vídně. Byli vráceni do Československa a uvězněni. Josef nastoupil na vlak do Vídně.

Josef se na cestě vlakem do Vídně naučil důležitou věc – vždy mít záložní plán. Tato zkušenost se mu později velmi hodila v dalším podnikání. Pokud možnost jedna selže, mějte vždy připravenou náhradní variantu.

Josef mluvil velmi málo německy a věděl, že kdyby musel mluvit ve vlaku s německým průvodčím, byl by okamžitě prozrazen a chycen. Proto schoval jízdenku v náprsní kapse a předstíral spánek. Tento trik však nebyl tak úspěšný, jak doufal. Byl docela vyděšený, když ho průvodčí probudil, ale v šoku se instinktivně choval, jako hluchoněmý. Toto zlomové rozhodnutí změnilo jeho život. Jeho herecký výkon přesvědčil a vlakvedoucí ho nechal být. Josef pokračoval bez peněz v cestě do Vídně. Hladovějící a bez peněz byl vděčný za misku polévky, kterou mu každý den dávaly jeptišky.

Do Tasmánie dorazil ve dvaceti letech bez peněz. Za šestatřicet let proměnil svůj řeznický podnik v impérium Blue Ribbon Meat Products s více než pěti stovkami zaměstnanců a obratem téměř osmdesáti milionů dolarů.

Z výtěžku prodeje řeznického impéria na burze v prosinci 1993 založil JAC Group – Joe a Alida Chromy, pojmenovaném po jeho manželce. Začal investovat do vinařského průmyslu v Tasmánii. Akvizice Rochecombe Vineyard je skvělým příkladem inovace. Společnost byla založena na konci osmdesátých let a byla v nucené správě kvůli mrazům, které jí tři roky po sobě zničily úrodu. Josef firmu koupil vstoupil a během šesti měsíců vybudoval zavlažovací systém pokrývající čtyřiadvacet hektarů na ochranu před mrazem. Tato opatření zajistila, že vinice již nikdy nebyly zasaženy mrazem. Od nuly založil vinici a vinařství Tamar Ridge v Kayeně v údolí Tamar, které se rozrostlo a stalo se jedním z předních vinařství v Tasmánii. Letos na jaře vinařství odprodal za pětapadesát milionů dolarů.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů