Rozpad jihlavské koalice: Rezignace radní Koubové otevřela řešení situace

AKTUALIZOVÁNO Měsíc listopad dostal jméno podle padání listí, v Jihlavě by se mohl listopad přejmenovat na koalicepad. Rezignace lídryně uskupení Forum Jihlava Karolíny Koubové na post radní města Jihlavy otevřelo prostor pro jednání o rekonstrukci jihlavské koalice (dokument zde).

otazník

„Karolína Koubová doplatila v politice na svou nezkušenost, na rezignaci byli zralí náměstci Vymazal a Kolář,“ řekla předsedkyně zastupitelského klubu hnutí ANO Jana Mayerová.

Snad všechny varianty dalšího vývoje situace jsou ve hře. Hnutí ANO nespěchá se svým vstupem do kaolice vedení města. Volební období je v polovině, na plnění volebního programu je relativně málo času do konce funkčního období.

„Myslím, že zrovna s Karolínou Koubovou bych si uměla představit dobrou spolupráci,“ podotkla Mayerová.

„Chystáme se do opozice,“ prohlásil radní David Beke (ODS). Podle radního Beke mohou být důvodem rozpadu koalice ambice náměstka Výborného (ČSSD) na post primátora města (více zde).

Neoficiálně se u občanských demokratů mluví o možnosti odchodu předsedy jihlavské ODS Jaroslava Vymazala do parlamentu, pokud poslankyně Fischerová rezignuje na poslanecký mandát v souvislosti s přechodem na post náměstkyně pro kulturu hejtmana kraje Vysočina. Služební vůz náměstka Vymazala koupený Magistrátem „na míru“ podle představ náměstka Vymazala bude volný (více zde), opozice nespěchá s nabídkou převzetí funkce náměstka pro dopravu. Znamenalo by to začít jezdit služebním „sporťákem“ náměstka Vymazala. Čelní představitelé opozice dnes používají služební vozy vyšší třídy než jsou služební octavie Magistrátu.

První změnou místní politiky ODS je odchod lídra Zdeňka Geista z majetkové komise (více zde).

„Cesta k „osvědčenému“ socialismu je v Jihlavě zase o kousek volnější,“ povzdechl si radní Vítězslav Schrek (ODS).

„Zatím mi telefon nezazvonil s žádostí projednání situace,“ prohlásil lídr opozice Radek Popelka. Popelka zároveň dementoval fámy o nabídkách konkrétních rezortů na jihlavské radnici pro zástupce opozice. Připustil ochotu opozice spolupodílet se na tvorbě nového územního plánu a řízení města.

„Je otázkou, zda je ochota i ze strany koalice. Rekonstrukci zimního stadionu prakticky řídíme z opozičních lavic,“ dodal Popelka.

Výborný: chystáme mimořádné zastupitelstvo

O vzniklé situace bude na konci října jednat zastupitelský klub ČSSD. „Forum Jihlava v tuto chvíli není koaliční partner, možná přizveme k jednání hnutí ANO,“ naznačil předseda zastupitelského klubu ČSSD Vratislav Výborný.

Náměstek primátora Výborný naznačil možnost svolání mimořádného zastupitelstva města Jihlavy v nejbližším možném termínu.

Brzy bude zřejmě volný i služební sporťák náměstka Jaroslava Vymazala (více zde)

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna