Tomanec navrhuje odvolat neodvolatelného ředitele dopravního podniku Vilíma Zastaví se trolejbusy?

TomanecPodle informací serveru Občasnik chystá opoziční zastupitel Miroslav Tomanec (Fórum Jihlava) návrh na odvolání současného ředitele a předsedy představenstva Dopravního podniku města Jihlavy Josefa Vilíma. Takový návrh by mohl způsobit ochromení veřejné dopravy v Jihlavě.

Ředitel Vilím je v současné době jedinou osobou v jihlavském dopravním podniku s odbornou způsobilostí k provozování drážní dopravy, kam patří i trolejbusová doprava. Bez osoby odborně způsobilé nelze drážní dopravu provozovat.

Odbornou  způsobilost  prokazuje  žadatel  dokladem  o  ukončeném  vysokoškolském vzdělání  ekonomického  nebo  dopravního  nebo  technického  nebo  právního  zaměření  a  dokladem o vykonání tříleté praxe v řídící činnosti v oboru provozování drah nebo dokladem
o  ukončení  úplného  středního  odborného  vzdělání  ekonomického  nebo  dopravního  nebo  technického  zaměření  a  dokladem  o  vykonání  pětileté  praxe  v  řídící  činnosti  v  oboru  provozování drah.

Ředitel Vilím je za současné situace v podstatě neodvolatelnou osobou na dopravním podniku, díky své licenci na odbornou způsobilost. I když jsou v dopravním podniku další vhodné osoby pro odbornou způsobilost, ředitel Vilím si hlídá svou nedotknutelnou ředitelskou pozici i v důchodovém věku.

„Bylo by vhodné nejdříve najít vhodnou osobu s odbornou způsobilostí. Myslím, že nátlak na odchod předsedy představenstva je veřejným tajemstvím, byl bych nerad, aby to vypadalo jako diskriminace kvůli věku,“ zmínil primátor Jihlavy Rudolf Chloupek. Podle primátora Chloupka se i nadále počítá se zřízením pozice technického ředitele firmy, na tuto pozici se bude hledat vhodný kandidát.

Pokud myslí zastupitelé vážně svůj úmysl odvolat předsedu představenstva Dopravního podniku města Jihlavy Josefa Vilíma, pak musí nejprve najít vhodného odborníka s náležitou praxí pro vydání odborné způsobilosti. Rozhodnutí o odborné způsobilosti je v kompetenci drážního úřadu.

„Na vydání způsobilosti máme ze Zákona až šedesát dnů,“ řekl mluvčí Drážního úřadu Martin Novák.

Ředitel Vilím brání svou pozici ředitele například právním stanoviskem (více zde). Zastupitelé města Jihlavy nedávno změnili stanovy Dopravního podniku města Jihlavy.

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna