Velkomeziříčská vzpomínka na sametovou revoluci začne u neexistujícího hrobu starosty

Velkomeziříčští aktivisté plánují připomínku sametové revoluce u neexistujícího hrobu velkomeziříčského starosty Karla Rosendorfa. Dokonce oznámili i položení květin.

Hrob starosty Rosendorfa není ve Velkém Meziříčí, ale v sousední Velké Bíteši.

Aktivisty teď čeká vysvětlení způsobu, jak přemístí hrob velkomeziříčského starosty Rosendorfa z Velké Bíteše do Velkého Meziříčí, aby se mohl konat vzpomínkový akt přesně podle zveřejněné pozvánky.

Karel Rosendorf je významnou osobností velkomeziříčské historie. Po absolvování Slovanského gymnázia v Brně studoval na právnické fakultě v Praze. Jako advokátní koncipient pracoval v Klatovech a v Kroměříži, v roce 1901 si otevřel advokátní kancelář ve Velkém Meziříčí. Člen řady spolků, v letech 1906–1940 starosta Sokola. Zasloužil se o založení týdeníku Velkomeziříčsko. V období jeho funkce byl postaven komplex budov škol Světlá (1923). Pro svou politickou a veřejnou činnost byl po okupaci zatčen gestapem, zemřel na následky útrap v nacistickém vězení.

Osobnost Karla Rosendorfa slouží uskupení kolem bývalého starosty Radovana Necida k politickým útokům na nově složenou Radu města Velké Meziříčí.

Hrob velkomeziříčského starosty Karla Rosendorfa lze na hřbitově ve Velké Bíteši najít poměrně jednoduše: stojí naproti kostelní věži přímo u hřbitovní zdi.

 

 

 

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna