(VIDEO) Ani ministr, ani předseda vlády. Zpětvzetí ministerských trestních oznámení není možné

Zpětvzetí žaloby ano, zpětvzzetí trestního oznámení nelze. Ani teoreticky nemůže nový ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD) vzít zpět trestní oznámení, které podala jeho předchůdkyně Jaroslava Němcová (ANO) během půlročního působení ve funkci. Rovných jedenáct trestních oznámení za půl roku ministrování. Všechny se týkají výběrových řízení na informační systémy Ministerstva práce a sociálních věcí.

Ministr Petr Krčál (ČSSD) si povzdechl ve vyjádření pro Občasník, že předchozí ministryně Němcová z hnutí ANO neudělala nic pro řešení situace. Řešení pro příští rok musí ministr Krčál najít do konce října.

Na možnost politického rozhodnutí „o zpětvzetí“ trestního oznámení například novým ministrem nebo předsedou vlády se Občasník dotazoval mluvčího Nejvyššího státního zastupitelství Petra Malého:

„Mohu odpovědět ve zcela obecné rovině. Jakmile kterákoliv osoba podá trestní oznámení orgánům činným v trestním řízení (policie, státní zastupitelství), nemůže ani tento původní podatel už toto svoje podání vzít zpět. V trestním procesu v České republice platí zásada oficiality a legality, tedy pokud se orgány činné v trestním řízení dozví poznatky o možné trestné činnosti (ať už z jakýchkoliv zdrojů), musí konat, tyto poznatky vyhodnotit a pokud je dáno podezření z trestného činu, pak zahájit úkony v trestním řízení.
Jinak řečeno, s jednou poskytnutými informacemi už policie, resp. státní zastupitelství pracuje s jediným cílem – vyvodit případnou trestněprávní odpovědnost, a to již nezávisle na vůli původního zdroje těchto informací. Z toho logicky vyplývá, že ani nikdo jiný není oprávněn podání obsahující poznatky o podezření z trestného činu „vzít zpět“.

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna