ANO versus FORUM Jihlava: Přestřelka o kulturní akci na ulici Matky Boží

DOPLNĚNO Mezi koalicí a opozicí to znovu jiskří. Tentokrát jde o kulturní akci „Matky boží je boží“, při které příznivci uskupení Forum Jihlava na několik hodin obsadili a oživili ulici Matky Boží.

zdroj: Forum Jihlava

Akce neušla bdělému oku opozice.

popelkaano„Dobrý den, 24.9.2015 byla pod hlavičkou uskupení Forum Jihlava realizována akce Matky Boží je boží. Jelikož šlo již o druhou akci tohoto druhu, rád bych se zeptal v jakém režimu je realizován zábor veřejného prostranství, kdo je žadatelem a kdo hlavním organizátorem této akce. Předem děkuji ze rychlou odpověď,“ dotazoval se emailem opoziční lídr Radek Popelka (ANO).

Opoziční zastupitel Popelka se trochu podivil nad faktem, že se jeho dotaz pro Magistrát objevil na profilu uskupení Forum Jihlava.  „Email jsem poslal panu Tulisovi,“ řekl Občasníku zastupitel Popelka.

„Dnes jsem se vrátil z neschopenky a jedna z věcí, které jsem vyřizoval, byl dotaz pana zastupitele Popelky,“ uvedl tiskový mluvčí Magistrátu Radek Tulis.

Akce v ulici Matky Boží se osobně účastnil i náměstek pro kulturu Milan Kolář.

zdroj: Forum Jihlava

„Chyba nenalezena! Bylo to řádně oznámeno na Magistrát města panem Zámkem,“ uvedl náměstek pro oblast kultury Milan Kolář.

Informaci náměstka Koláře bez bližších podrobností potvrdili i úředníci Magistrátu. „Listovní tajemství Forum Jihlava zjevně neřeší, nicméně můj dotaz byl směřován na ně. Odpovědí je i to, že pan náměstek Kolář má čas v pracovní době reagovat na facebooku Forum Jihlava,“ prohlásil opoziční zastupitel Radek Popelka (ANO).

Dodatečné vyjádření opozičního zastupitele Radka Popelky ze dne 5.10. 2015, 22h (nekráceno):

Vážení čtenáři,

cítím potřebu reagovat na události kolem akce Matky Boží je boží. Chápu, že pro příznivce uskupení Forum Jihlava je to nepochopitelné, ale cílem mého dotazu bylo se inspirovat a zjistit, jak může právně neukotvená skupina lidí pořádat akce v ulicích našeho města. Ono to totiž není opravdu tak jednoduché. V podstatě máte jen dvě možnosti. Oznámit konání shromáždění dle zákona 84/1990 Sb., o právu shromažďovacím nebo podat žádost o zvláštní užívání veřejného prostranství pro reklamní, charitativní, kulturní a sportovní akce. Druhá možnost je pro pořádání obdobných akcí jednoznačně vhodnější, jenže naráží na mnohá úskalí. Tím prvním může být vyhláška o místním poplatku za užívání veřejného prostranství nebo třeba tržní řád. Svá legislativní specifika má výroba a prodej potravin, ale i rozdělávání otevřeného ohně v ulicích města. Formulář žádosti o zvláštní užívání je pak nutné doplnit o výpisy z všemožných rejstříků a registrací, fotografie reklamního zařízení nebo program pořádané akce. Pokud se někomu povedlo jednoduše a opakovaně prolomit tuto bariéru, má můj obdiv.

No a proč jsem se ptal tiskového odboru magistrátu a ne Fora samotného. Tak na to mám také jednoduchou odpověď. Na oficiální adresu uskupení Forum Jihlava jsem učinil dotaz pouze jednou. Bohužel místo reálných kolegů mi odpověděla specializovaná PR agentura. Dopisovat si s robotem opravdu nemusím.

Závěrem si dovolím jednu poznámku. Kdyby pan náměstek Kolář místo sledování a komentování facebooku vytvořil metodický pokyn k pořádání kulturních akcí v ulicích města, tak jsme si všichni ušetřili spoustu času. Jenže pan náměstek nepotřebuje konkurenci a tak raději nechal vyrobit a instalovat na hlavní náměstí, dle mého názoru, ohyzdné podium a tím pravděpodobně naplnil stěžejní bod svého volebního programu. Jen tak pro informaci Vás čtenářů. Toto podium bylo za dobu své éry využito dokonce dvakrát.

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů