Bartoš (Piráti): Takto špatný výsledek nikdo z nás nečekal

Milí přátelé a Pirátky a Piráti, parťáci na palubě,

volby jsou za námi a dosáhli jsme v koalici Pirátů a Starostů výsledku 15,5 procent a třetí místo ve volbách, bohužel pouhé 4 mandáty pro Piráty, což je pro nás všechny ohromná rána. Chceme s vámi sdílet naše smíšené pocity. 

Předně: I přes to, že všechny hnojomety téhle země se obrátily proti nám, získali jsme jako koalice 830 000 hlasů. Rádi bychom poděkovali všem členkám a členům a příznivcům, kteří nás podpořili v kampani a odvedli fantastickou práci.

Zásadní milník těchto voleb je ten, že SPOLU a PIRSTAN získaly 108 mandátů, a tedy končí éra Andreje Babiše. Konečná nastala taky pro ČSSD a komunisty. To samo o sobě je obrovská změna pro tuto zemi. 

Slabší pozice Pirátů a Starostů vůči SPOLU a náš propad v zastoupení Pirátů ve sněmovně nejsou dobrá východiska. Pro nás to znamená teď hledat novou cestu, ale opřeme se o koaliční smlouvu.

Jako lídr naší koalice jsem se zúčastnil jednání o vzniku vlády, kde se podepsalo memorandum o společném postupu. 

Při vyjednávání koalice budeme chtít prosadit maximum z našeho programu, aby koalice byla co nejblíže našemu liberálnímu, středovému a protikorupčnímu směru. Současně koaliční smlouva se Starosty předvídá vedle společného vyjednávání i férové rozdělení financí a kompenzaci za nerovnováhu s mandáty s rozhodným poměrem 2.25 ve prospěch Pirátů, takže zajištění prostředků pro fungování strany a krajských sdružení je do značné míry pokryto. Pokusíme se udržet odborný aparát, o který se celou dobu náš klub opíral. 

Teď nás čeká reflexe kampaně a voleb, ale současně potřebujeme maximální podporu ve vládních vyjednáváních.

Samozřejmě teď cítíme smutek a hněv ze ztráty 18 mandátů, tedy řady skvělých lidí, které jsme ztratili. Lidí a jejich asistentů, kteří dodávali kvalitní a poctivou opoziční práci 4 roky i v těch nejtěžších chvílích a díky nimž jsme rostli ve volbách do komunálu, EP i krajských. 

Takto špatný výsledek nikdo z nás nečekal. Vedení strany za tuto ztrátu přijímá plnou odpovědnost a všechny nás to hluboce mrzí. Ale rozhodně se nevzdáváme!

Na celkový výsledek měla vliv řada faktorů, jistojistě lidi kroužkovali kvůli strašící kampani, která přišla po podpisu koaliční smlouvy. Babiš a SPD dali maximum energie do toho, aby Piráty poškodili, což se nakonec vymstilo i jim, protože nakonec se tím připravili o možnost sestavit koalici. Kromě dezinformací, se kterými jsme si úplně nezvládli poradit, a které se promítly do vykroužkování, byly dalším faktorem kroužkovací kampaně (které mimo jiné přicházeli často zcela z venčí) a chyby ve strategii a kreativním vedení kampaně. Dynamika kampaně, kdy koalice v průzkumech klesala stále dolů z 34 procent a přestala být vnímána jako hlavní vyzyvatel, tomu také nepomohla. Určitě také nepomohlo roztříštění odpovědnosti do struktury mnoha různých orgánů. 

Současně věříme, že to je velká šance udělat změny v našem fungování, lépe prioritizovat a řešit věci, které jsme podcenili. 

Držme se našich společných hodnot a buďme tu pro sebe navzájem.

Ivan Bartoš
Olga Richterová
Klára Kocmanová
Jakub Michálek

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů