Brno odložilo hlasování o další podpoře zabydlování bezdomovců

Zastupitelé statutárního města Brna odsunuli rozhodování o pokračování kontroverzního projektu Housing First na červnové jednání zastupitelstva. Původní pilotní projekt zabydlování bezdomovců byl vzorem pro další města v České republice včetně

Brno ponížilo žádost o dotaci právě na zabydlování bezdomovců z původně plánovaných osmdesáti na dvacet bytů.

 Brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS) už dříve řekla, že v projektu na ukončování bezdomovectví v té podobě, jakou nastavilo předchozí vedení města, pokračovat nehodlá. „Když se projekty představovaly, nesouhlasila jsem s nimi. Nepovažuji je za dobrý koncept. Jsem přesvědčena, že by měl být uplatněn princip zásluhovosti, “ uvedla loni v srpnu.

Projekty spojené s hnutím Žít Brno opakovaně kritizoval i nynější radní pro oblast bydlení a správy majetku Oliver Pospíšil (ČSSD). Také on dlouhodobě mluví o principu zásluhovosti. Za kritika projektů z dílny hnutí, které se po loňských volbách do zastupitelstva nedostalo, je považován také náměstek primátorky Robert Kerndl (ODS), který má v gesci mimo jiné sociální péči.

Filozofie „Housing first“ je nová filozofie v přístupu k řešení bezdomovectví spočívající v přidělení městského bytu rodinám bez domova. Po zabydlení začíná sociální práce s ubytovanými bezdomovci: pomoc s hledáním zaměstnání, řešení dluhové problematiky a případná finanční pomoc s placením nájemného ze zvláštního fondu.

Jihlavští zastupitelé schválili projekt „Housing first“ na dubnovém jednání zastupitelstva (více zde), koaliční strany pak vydaly k projektu „Housing first“ tiskové prohlášení se stanovisky jednotlivých stran (více zde).

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů