Budoucnost Brněnského mostu: BUS-pruh, parkovací dům nebo úplná uzavírka?

Brněnský most je hlavní dopravní spojnicí centra metropole Vysočiny s největším jihlavským sídlištěm Březinky i napojením na dopravní cesty do Brna a Žďáru nad Sázavou.  Brněnský most má už dnes jednu mostní nohu „zadlahovanou“, aby ještě nějaký čas vydržela (foto zde).

Zdravotní stav „Brňáku“ tak komplikuje plány na jeho budoucí využití. Třeba i plány na sjezd z Brněnského mostu do soukromého parkovacího domu v průmyslovém areálu „Alfatex“ . Tento záměr se blíží do stadia úředního povolování stavby (foto zde). Už je naprojektovaný i pětipatrový parkovací dům se zhruba stovkou parkovacích míst s přímým sjezdem z Brněnského mostu do pátého patra parkovacího domu.

„Vedení města proti myšlence parkovacího domu s nájezdem z Brněnského mostu nic nemá, v tuto chvíli jde především o to, aby záměr posoudili odborníci a uvedli za jakých okolností je možné a zda vůbec je možné z
mostu sjezd udělat,“ řekl mluvčí Magistrátu Radek Tulis.

„Škoda, že takto rozsáhlá investice nemá za cíl nějak zaujmout a přinést něco svému okolí a vytvořit dílo na které budou občané zírat s úžasem,“ podotkl dopravní expert KDU-ČSL Petr Piáček.

Odbočení přes BUS-pruh z mostu
Do parkovacího domu se bude odbočovat z Brněnského mostu odbočovat přes vyhrazený BUS-pruh (více zde). V brzké době lze očekávat i zahájení úředních jednání o dopravním napojení areálu „Alfatex“ na veřejné komunikace.
„Dopravní předpisy toto řešení umožňují,“ podotkl dopravní inženýr jihlavské policie Jiří Kučera.
Mezi jihlavskými politiky se ale rodí obavy z výsledku a funkčnosti dopravního řešení revitalizace okolí Brněnského mostu.
„Obávám celkového pojetí záměru, protože ne všechny investorovi realizace dopadly v tomto směru pozitivně vůči svému okolí,“ podotkl jihlavský radní David Beke. Záměr soukromého investora začnou posuzovat odborníci a úředníci jihlavského Magistrátu.

„V tuto chvíli jde, podle našeho názoru, především o popis požadavků, které bude nutné splnit pro funkční a bezpečný sjezd z Brněnského mostu,“ uvedl mluvčí Magstrátu Radek Tulis.

„Pokud má tento parkovací dům sloužit převážně pro potřeby zvažovaného obytného souboru Alfatex, tak bych si dokázal představit i vhodnější způsob dopravního napojení,“ podotkl opoziční zastupitel Radek Popelka
(ANO).

Plány kazí špatný stav
Plány budoucího dopravního napojení Brněnského mostu a parkovacího domu může zkomplikovat špatný stav mostu. O špatném stavu údajně mluví technické posudky : „Město nemá posudky k dispozici, o obsahu byl ústně
informován pan náměstek primátora pro dopravu Jaroslav Vymazal,“ sdělil mluvčí jihlavského Magistrátu Radek Tulis. Realizace BUS-pruhu a napojení parkovacího domu pravděpodobně most čeká několikaměsíční
úplná uzavírka a výměna mostních ložisek.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů