Budoucnost jihlavské MHD: úsporná a velkorysá varianta noční dopravy

Už v dobách provozu jihlavských tramvají v 1. polovině 20. století existoval noční provoz tramvají. Moderní město žije i v noci,proto potřebuje i kvalitní noční dopravu.

V současné době je noční provoz organizován jedním vozidlem, které za noc přejíždí mezi různými trolejbusovými linkami. Z průzkumů navíc vyplynulo, že takovýto provoz je cestujícími využíván zcela minimálně.

Je tedy vhodné noční provoz více zpřehlednit a zatraktivnit tak, aby si i on našel dostatečný počet uživatelů. Pro noční provoz jsou navrženy dvě varianty možného řešení, tzv. úspornou variantu a velkorysou variantu.

Úsporná varianta počítá s obloužením většiny území města jednou linkou, pro kterou bude postačovat jedno vozidlo v terénu. Velkorysá varianta počítá se dvěmi linkami, které pokrývají větší část území města, na jejich provoz je potřeba nasazení dvou vozidel.

Úsporná varianta počítá se zavedením jedné noční polookružní linky, která zajistí obsluhu většiny území města. Linka je označena písmenem N.

Trasa linky: Horní Kosov – Buková – Zimní – Zátopkova – Poliklinika – U Hřbitova – Žižkova – Hradební – Smetanovy Sady – Sokolovna – Dům kultury – Masarykovo nám. horní – Masarykovo nám. dolní – Na Brněnském mostě – Brněnský kopec – Demlova – Březinova – Na Helenínské – Pod Ján. kopečkem – Na Vyhlídce – Na Růžku – Královský Vršek – Kaufland – Gorkého – Na Helenínské – Březinova – Demlova – Brněnský kopec – Na Brněnském mostě – Masarykovo nám. dolní – Masarykovo nám. horní – Dům kultury – Sokolovna – Smetanovy Sady – Žižkova – U Hřbitova – Poliklinika – Zátopkova – Zimní – Buková – Horní Kosov

Na linku je předpokládáno nasazení jednoho autobusu (příp. minibusu). Jízdní doba: 50 minut.

Návrh odjezdů z konečné zastávky: 00:47, 01:47, 02:47, 03:47 (odjezdy x:00 z Masarykovo nám. dolní směr Březinova, odjezdy x:26 z Masarykovo nám. dolní směr Horní Kosov)

Velkorysá varianta počítá se zavedením dvou nočních linek, které budou mít společné zastávky na Masarykově náměstí. Linky jsou označeny jako N1 a N2.

Linka N1

Trasa linky: Horní Kosov – Buková – Zimní – Zátopkova – Poliklinika – U Hřbitova – Žižkova – Ke Skalce – Seifertova – Smetanovy Sady – Sokolovna – Dům kultury – Masarykovo nám. horní – Masarykovo nám. dolní – Na Brněnském mostě – Brněnský kopec – Demlova – Březinova – Březinova, konečná

Na linku je předpokládáno nasazení jednoho trolejbusu.

Linka N2

Trasa linky: Dopravní podnik – Brtnická ul. – Masarykovo nám. dolní – Masarykovo nám. horní – Chlumova – Kaufland – Královský Vršek – Na Růžku – Ul. 5. května

Ukončení a otáčení spojů je předpokládáno ve smyčce v ulici U Hlavního nádraží. Na linku je předpokládáno nasazení jednoho autobusu (příp. minibusu).

Na obou linkách je navržen pravidelný intervalový provoz s intervalem 60 minut po celou noc. Odjezdy ze zastávky Masarykovo nám. se opakují každou hodinu (1:00; 2:00; 3:00; 4:00, resp. 0:30; 1:30; 2:30; 3:30).

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů