(VIDEO) Jihlava zahájila vodárenské provozování v režimu veřejné služby

Klíče od vodárenského majetku Jihlavy s právem hospodaření se vrátily do rukou ředitele městské vodárenské firmy Jihlavské vodovody a kanalizace Jiřího Benáčka. Jihlava zahájila provozování části svého vodárenského majetku v režimu veřejné služby. Právo hospodaření s majetkem Jihlavy náleželo Svazu vodovodů a kanalizací (SVAK) Jihlavsko pouze po dobu členství Jihlavy ve SVAKu.

Převzetí provozování vodárenské infrastruktury proběhlo v Jihlavě podstatně klidněji než před půl rokem v Lukách nad Jihlavou, kde asistovala Policie České republiky (více zde).

Protože Vodárenská a.s. jako nájemce a provozovatel nedokázala u majetku s právem hospodaření uzavřít s městem Jihlavou platnou provozní smlouvu, právo hospodaření skončilo na konci roku 2018 (více zde).

Město Jihlava nařídilo z moci úřední provozování vodárenského majetku s právem hospodaření městské společnosti Jihlavské vodovody a kanalizace (JVAK).

Ředitel JVAKu Jiří Benáček osobně zkontroloval stav vodáren ve Zborné, Vysoké a Popicích.

Ohlášená odpolední tisková konference byla náhle zrušena i přes příslib náměstků Kaliny (KDU-ČSL) a Laštovičky (ODS) vyjádřit se k celé situaci ve vodárenství.

Na tiskovou zprávu primátorky Koubové (více zde), ostře zareagoval dosavadní provozovatel Vodárenská a.s. (více zde). Vedení města Jihlavy se nevyjádřilo k očekávanému poklesu cen vody v nejbližších týdnech, které musí logicky následovat v nejbližších týdnech.

Použití institutu veřejné služby totiž automaticky znamená přepočítání ceny vodárenských služeb „bez zisku“, na náklady města. A to může znamenat pokles ceny vody v řádech jednotek korun až deseti korun za kubík vody.

Na nižší cenu vody „bez zisku“ se může těšit kolem šesti tisíc obyvatel Jihlavy na červeně označených úsecích mapy (více zde). Veškeré náklady na údržbu vodárenské infrastruktury v režimu nařízené veřejné služby jsou totiž na náklady města Jihlavy, které veřejnou službu nařídilo.

Město Jihlava potvrdilo informace Občasníku o přepočtu vodárenských cen a zveřejnilo seznam ulic s očekávaným přepočtem cen služeb (více zde).

AKTUALIZOVÁNO: Nové vedení města Jihlavy připravuje strategické rozhodnutí o napojení jihlavské sídelní aglomerace na vodu z údolní nádrže Želivka (více zde).

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů