Jihlava připravuje napojení na levnější vodu z Želivky

Nová koalice ve vedení krajského města připravuje napojení jihlavské sídelní aglomerace na údolní nádrž Želivka, která zásobuje východní Čechy i hlavní město Prahu.

Zatím Jihlavu zásobuje vodou údolní nádrž Hubenov, která je ovšem poloprázdná (více zde).

Propojení Jihlavy s Želivkou se připravuje jako jedno z opatření pro boj s dlouhodobým suchem. V praxi to znamená naprojektování a vybudování dálkového přivaděče vody zřejmě z městyse Štoky, který je zásobován vodou z údolní nádrže Želivka.

Myšlenka vodárenského zásobování Jihlavy vodou z Želivky tak znamená výstavbu zhruba dvaceti kilometrů nového vodárenského přivaděče. Na úpravnu vody Hosov pro jihlavskou sídelní aglomeraci dnes vede dálkový přivaděč vody z údolní nádrže Nová Říše.

Cena havlíčkobrodské pitné vody je zhruba o dvacetikorunu levnější než voda dnes dodávaná Svazem vodovodů a kanalizací Jihlavsko. Krajské město z vodárenského svazu odešlo před několika lety, soudními spory se domáhá vydání svého vodárenského majetku do vlastní správy.

Od roku 2019 město Jihlava provozuje část svého majetku v režimu veřejné služby městskou vodárenskou společností Jihlavské vodovody a kanalizace (JVAK) – více zde. Ředitel městských vodařů Jiří Benáček má důvěru vedení města (více zde). K úspěchům při získávání vodárenského majetku zpět do správy města se přihlásil ex-primátor Vymazal (více zde), což rozčílilo jiného ex-primátora Výborného (více zde).

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna