Budoucnost železniční dopravy Vysočiny ovlivní vládní záruka

vlakKraj Vysočina si začíná vyjasňovat spolupráci s Českými drahami při zajišťování veřejné služby v dopravě po roce 2019.

„České dráhy předložily určité vize spolupráce, které bez jednání na úrovni vlády nemůžeme řešit. Jde i o to, jestli Český stát chce, aby České dráhy byly národním dopravcem, “ naznačil hejtman Jiří Běhounek.

Kraj Vysočina rozhodl o práci odboru dopravy vysočinského hejtmanství na několika možných variantách. „Buď se pokusíme prodloužit smlouvu o pět let nebo budeme jednat o nové smlouvě přímým zadáním nebo připravíme soutěž na dopravce výběrovým řízením,“ uvedl hejtman Běhounek.

Informace musí viset v ústředním věstníku Evropské unie, příprava zabere krajským úředníkům jeden až dva roky času. Otázkou je také forma dodávky nových železničních vozů. Některé kraje v české republice nakoupily vozy samostatně a pronajímají je dopravci.

„My v tom závěr zatím nemáme,“ podotkl hejtman Běhounek. V celém záměru na provozování železniční dopravy je podle hejtmana Běhounka mnoho proměnlivých vlivů, bude záležet i na chování Českých drah.

„Bez podpory státu nepůjdeme do žádného Memoranda jako v roce 2009. Memorandum v roce 2009 bylo s vládní garancí, my jsme byli jakoby „průtok“ vládních peněz a předali jsme vládní peníze Českým drahám. Pokud si někdo představuje, že si domluvíme s Českými drahami nějaké peníze a pak je budeme vyžadovat po státu, tak se těch peněz nikdy nedočkáme,“ prohlásil Běhounek.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů