Českomoravský štěrk nabízí Jihlavě memorandum o lomu Kosov

Předseda představenstva společnosti Česmoravský štěrk nabízí městu Jihlava uzavření dohody o obnovení těžby v lomu Kosov.

„Naším cílem je obnovit těžbu v lomu Kosov a přitom zachovat život v obci v takové kvalitě, jako nyní,“ napsal jihlavským zastupitelům předseda představenstva Robert Zelníček.

Jakákoliv těžba nese podle Zelníčka určitá negativa, pokud ale chceme nové domy, je třeba zajistit dostatek surovin pro stavbu domů.

Společnost Českomoravský štěrk navrhuje dopravní obsluhu po ulici Kosovská směrem do centra města, úředníci Magistrátu se kloní spíše k variantě využití místní komunikace z Kosova směrem na Helenín.

V úvodním návrhu o uzavření memoranda s městem Jihlavou navrhují těžaři dohodu například o maximálním průjezdu dvou vozů za hodinu v pracovní době mezi šestou hodinou ranní a čtvrtou hodinou odpolední. Osadou Kosov mají vozidla projíždět omezenou rychlostí třiceti kilometrů za hodinu (omezení dopravními značkami) dle pravidel silničního provozu. Vozidla těžařů mají být vybavena GPS pro kontrolu rychlosti a dodržení stanovené trasy.

Majitelům staveb v okolí komunikace nabízí těžaři zajištění passportu nemovitostí s pravidelnou kontrolou stavu nemovitostí, což je nezbytné pro prokázání eventuálních dopadů na statiku při žádostech o náhrady a kompenzace.

Společnost Českomoravský štěrk má platné povolení k těžbě vydané v roce 1998. Toto povolení není časově omezeno, platí do vytěžení zásob a je možné vytěžit na něj přibližně 2,8 mil. tun kameniva. Při povolené výši těžby 200 tis. tun ročně to představuje těžbu přibližně na dalších 14 let.

Přes veškerou snahu společnosti Českomoravský štěrk minimalizovat dopady na obec, vydal osadní výbor obce Kosov k záměru obnovení těžby negativní stanovisko.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů