Demonstrujte, veřejně besedujte! Ale hlavně to oznamujte úřadům!

logo Obcasnik.euShromažďovací právo je garantované všem občanům Ústavou a Listinou základních práv a svobod. Nemůže být podmíněno povolením orgánu veřejné správy. Pouze je shromáždění potřebné pět dnů předem nahlásit úřadům. Pak už záleží na úřadech, zda použijí k udržení veřejného pořádku „kouzlo uniformy“ v podobě strážníků městské policie v diskrétní vzdálenosti od místa demonstrace nebo povolají vodní děla ve službách Policie ČR.

Nejdůležitejší osobou shromáždění je svolavatel. Zajišťuje řádný a klidný průběh shromáždění prostřednictvím určených pořadatelů, a pokud by shromáždění bylo rušeno, může požádat o zásah policii.

Svolavatel oznámí konání shromáždění na jednoduchém formuláři a dohlíží na klidný průběh shromáždění. Jak jednoduché. Stačí dodržovat zákony.

Je přitom jedno, zda se shromáždění jmenuje demonstrace nebo veřejná beseda či jakkoliv jinak. Využití veřejného prostoru jako je náměstí pro účely shromáždění má úřední pravidla. Tyto pravidla musí dodržovat každý, kdo chce využívat veřejný prostor pro šíření svých názorů.

 

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů