(DOKUMENT) Odpověď hejtmana Kukly (ANO) myslivcům k větrným elektrárnám v okolí Polné

Hezký den, vážený vážení členové mysliveckých sdružení na Polensku, Přibyslavsku a v okolí!
Dovolte mi, abych Vám předně velmi poděkoval za Váš zájem o náš krásný kraj i jeho budoucnost. Vážím si lidí, kterým záleží na prostředí, ve kterém společně žijeme, kteří mají upřímnou starost o kvalitu životních podmínek, zachování tradičních hodnot území i společnosti a o jejich vyvážený, rozumný rozvoj. Náš pohled na popisovanou problematiku se s Vaším v mnohém shoduje.

Naprosto s Vámi souhlasíme, že je třeba jako významné hodnoty (a veřejný zájem) chránit životní prostředí ve všech jeho složkách, tedy včetně krajinného rázu Vysočiny, dále také je žádoucí přiměřeně chránit zemědělskou produkci, lesnictví, rybníkářství i myslivost. Žijeme v nádherné, kulturní krajině s typickým reliéfem a jistě není možné dopustit její významné, plošné znehodnocení nevhodně umístěnými průmyslovými objekty, stejně tak není možné dopustit ohrožování živé přírody. Na druhé straně musíme přiměřeně vnímat i jiné veřejné zájmy vznikající přirozeně nebo prosazované státem. K takovým uvážlivý rozvoj obnovitelných zdrojů elektrické energie nepochybně patří.

Umísťování velkých větrných elektráren, tedy vysokých věží s rozměrnými vrtulemi, podléhá povolovacímu řízení (dříve se používala terminologie územní řízení a stavební řízení). Tato správní řízení jsou vyhrazena státu. Orgány územních samosprávných celků, tedy také krajů, některá taková řízení mají vést v rámci tzv. přenesené působnosti obcí a krajů. Jde o výkon státní správy. Je-li realizován krajským úřadem, pak v takových případech krajský úřad musí rozhodovat podle platných obecně závazných právních předpisů a při svém rozhodování je vázán také metodickými pokyny vlády a příslušných ústředních správních úřadů. Volené orgány kraje na taková rozhodování nemají žádný vliv, nemohou do řízení zasahovat, pokud jim právní řád výslovně nepřiznává postavení účastníka řízení nebo postavení dotčeného orgánu. Do věcné stránky takového rozhodování nemůže zasahovat ani ředitel krajského úřadu nebo kdokoliv jiný, řízení vede oprávněná úřední osoba splňující stanovené předpoklady (disponující příslušnou odbornou způsobilostí). K obraně oprávněných zájmů pak mohou sloužit řádné i mimořádné opravné prostředky jakož i právo na nezávislé přezkoumání rozhodnutí soudem. Je nutné uvést a zdůraznit, že jakékoliv
vyjádření volených orgánů kraje, zejména učiněné formou usnesení voleného orgánu kraje (rady, zastupitelstva), na podporu nějakého záměru nebo naopak proti němu může být oprávněným důvodem k vznesení námitky podjatosti v rámci příslušného řízení. Je-li správní orgán podjatý, je z rozhodování vyloučen.

Existuje tedy reálné, velmi silné riziko, že vydání jakéhokoliv stanoviska Kraje Vysočina jako územního samosprávného celku obsahujícího nesouhlas (nebo souhlas), odpor (nebo podporu) pro záměr budovat na území kraje větrné elektrárny by přineslo vyloučení Krajského úřadu Kraje Vysočina z rozhodování v příslušných správních řízeních a tato by byla nadřízeným orgánem přisouzena krajskému´úřadu některého ze sousedních krajů. To jistě není naším zájmem a toto je hlavním důvodem, proč volené orgány Kraje Vysočina nehodlají přijímat a vydávat stanoviska tohoto druhu. Rada Kraje Vysočina však má vůli ke všem projektům na výstavbu velkých větrných elektráren přijímat usnesení vyjadřující požadavek na provedení důkladného posouzení vlivů každého takového záměru na životní prostředí. To by mělo vést k uplatnění procesu posuzování vlivů na životní prostředí, tzv. „EIA“, jehož součástí bývá veřejné projednání (s možností uplatnění připomínek, resp. námitek proti záměru např. takového charakteru, jaké jsou obsaženy ve Vašem podání, s povinností jejich vypořádání). Nově je též k těmto stavebním záměrům vydáváno krajským úřadem tzv. jednotné environmentální stanovisko.

Rada Kraje Vysočina z výše uvedeného důvodu nevyhoví Vašemu požadavku na projednání a schválení zamítavého usnesení.

Ještě si dovolíme podrobnější vysvětlení k některým souvisejícím aspektům:
Volené orgány kraje mohou mít možnost nějakých regulativních vstupů do problematiky. Základním vstupem učiněným volenými orgány našeho kraje bylo vytvoření a schválení Strategie ochrany krajinného rázu Kraje Vysočina. Tato strategie (SOKR) je dokumentem, který na základě obecnějších principů, pravidel a parametrů konkrétním způsobem definuje veřejný zájem, resp. jeden druh veřejného zájmu vstupujícího do rozhodování o umísťování větrných elektráren. Dalšími veřejnými zájmy mohou být např. potřeby Armády České republiky pro obranu území, ochrana dalších složek životního prostředí, požadavek na
přiměřenou elektroenergetickou soběstačnost naší země, závazek snižovat produkci tzv. skleníkových plynů a mnohé další. Úkolem správních orgánů je při vedení řízení a rozhodování vyvažovat nejen soukromý a veřejný zájem, ale i jednotlivé druhy veřejného zájmu navzájem. SOKR byla v uplynulém roce významně aktualizována.
Ujišťujeme Vás, že SOKR, bude-li státní správou respektována jako významný dokument formulující neopominutelný veřejný zájem, neumožňuje plošné umísťování velkých větrných elektráren. Jako přípustné se podle SOKR jeví pouze některé plochy, avšak u mnohých z nich budou nepochybně existovat i další omezení (oprávněné zájmy Armády České republiky, technické, právní a ekonomické podmínky pro vyvedení výkonu elektrárny do distribuční, popř. přenosové soustavy, ochrana dalších složek životního prostředí, technická možnost dopravy komponent na místo instalace atd.). Kraj Vysočina bude u všech záměrů na instalaci vysokých větrných elektráren požadovat, jak již bylo uvedeno, provedení
komplexního posouzení vlivů na životní prostředí (proces je známý pod označením EIA). Požadavky ochrany krajinného rázu budou respektovány i při tvorbě a schvalování změn územně plánovací dokumentace kraje (Zásady územního rozvoje), neboť to je vyhrazeno voleným orgánům kraje. Ovšem je pravdou, že tento dokument musí ze zákona respektovat územně plánovací dokumentaci vyššího stupně, tedy ústřední, státní úrovně (Politika územního rozvoje České republiky, Územní rozvojový plán České republiky). Podmínky pro efektivní prosazování ochrany krajinného rázu a životního prostředí z krajské úrovně jsou tedy vytvořeny. Na druhé straně ale musíme připustit, že nadřízené státní orgány výkonné
moci, popř. soudní moci (při soudním přezkumu rozhodnutí), mohou finálně rozhodnout i proti krajem uplatňovanému veřejnému zájmu, pokud jiný veřejný zájem shledají jako silnější. Riziko zaplevelení území Kraje Vysočina tak jako tak nyní není vysoké. Jsme toho názoru, že podmínky pro respekt k SOKR jsou lepší a výhodnější v případech, v nichž budou řízení vedena naším krajským úřadem, ve srovnání s variantou, kdy by byl náš krajský úřad pro podjatost vyloučen a rozhodoval by krajský úřad jiného kraje.

Situaci může dílčím způsobem změnit další vývoj právního řádu a rozhodovací praxe ústředních orgánů i soudní moci. To může nastat v omezené míře např. tlakem na vytváření a využívání tzv. akceleračních oblastí (zón). Z krajské úrovně toto příliš ovlivnit nedokážeme, nicméně nedá se nyní předpokládat, že by v našem kraji mohlo vznikat velké množství instalací tohoto druhu.
Jak jsme se pokusili vysvětlit výše, využíváme všech dostupných nástrojů k tomu, aby nedošlo ke znehodnocení území kraje a k ohrožování životního prostředí nevhodným umísťováním větrných elektráren.

Místní události v Polné můžete sledovat přímo zde.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů