Přírodní bylinky umí nahradit cukr jako sladidlo

Když lidské tělo potřebuje omezit přísun cukru, je vhodné uvažovat o náhradních sladidlech. V rostlinné říši existují bylinky, které umí uspokojit odvěkou lidskou touhu po všem sladkém.

Lipie sladká( Phyla dulcis syn. Lippia dulcis )

článek-příspěvek

Intenzivní sladká chuť v listech a květních poupatech této středoamerické a jihoamerické původní rostliny (na obrázku výše) – Aztéky nazývané Tzonpelic xihuitl – je sloučenina, která údajně chutná asi tisíckrát sladší než rafinovaný cukr. Jediný list nebo květ může poskytnout uspokojivou sladkost šálku čaje a má další bonus v tom, že nezpůsobuje zubní kaz.

Rostlina se prodává pod různými názvy, jedním z méně obvyklých je „ mayská máta “ – i když to ve skutečnosti není máta, ale spíše člen rodiny verbena. V létě ji lze pěstovat venku a v zimě jako atraktivní pokojovou rostlinu.

Stévie ( Stevia rebaudiana )

stévie

Tato rostlina původem z jižní Ameriky patří mezi známější bylinné náhražky cukru. Většina lidí tomu říká „ stévie “, ale je také známá jako „cukrový list“, nebo „paraguayská sladká bylina“. Patří do čeledi hvězdnicovitých, takže je příbuzný kopretinám. Hlavní sladká sloučenina zvaná steviosid chutná sto padesát krát až sladší než rafinovaný cukr.

Stévie je bylinná rostlina, kterou lze pěstovat jako letničku na dobře odvodněném záhonu. Roste ze semen i bylinných řízků.

Lékořice ( Glycyrrhiza glabra )

Glycyrrhiza glabra L. | Plants of the World Online | Kew Science

Kořeny této rostliny, která se v Evropě dlouho používá jako příchuť do bonbónů a cukrovinek, obsahují sladkou sloučeninu zvanou glycyrrhizin, která má 30 až 50krát sladší chuť než stolní cukr.

První zmínky o této rostlině jsou známy již z hliněných tabulek Asyřanů a zmínky o ní jsou i v egyptských papyrech a spolu s ženšenem patří stále
k pilířům tradiční čínské fytoterapie. V českých zemích se užíval nejčastěji odvar z lékořice k utlumení dráždivého kašle.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů