DOKUMENT: Zastupitel Jihlavy Prchal skončil u Pirátů

Vážené předsednictvo Místního sdružení Jihlavsko, doručuji Vám oznámení o ukončení členství v České pirátské straně, a to k dnešnímu datu 8. 2. 2022.

Možná je to shoda náhod, ale registrovaným příznivcem Pirátů jsem se stal téměř na den přesně před 4 lety. Později jsem k Pirátům jako člen vstupoval se dvěma nastavenými primárními cíli. Některé se dařilo plnit lépe, některé hůře. Rád bych zde složil účet a uvedl některé důvody, které mě k tomuto kroku vedou.

Stanovené cíle a jejich plnění

 1. Příprava místního sdružení Jihlavsko na komunální volby a úspěch v nich
  a. Rozšíření členské základny a aktivních regP
  b. Zintenzivnění spolupráce s experty v oborech (externí i interní)
  c. Zefektivnění a prohloubení týmové práce
 2. Participace na stabilizaci Krajského sdružení a aktivita v rámci expertních týmů

Druhý zmíněný bod se mi průběžně dařilo plnit. Vcelku pravidelně jsem se účastnil schůzek krajského předsednictva, aktivně přispíval k tématům a snažil se konstruktivně přistupovat k problémům. Podílel jsem se na přípravě voleb do Poslanecké sněmovny jako člen Krajské koaliční rady a dobrovolně pomáhal v dalších pirátských výzvách. Co se týká aktivity v rámci expertních týmů, stal jsem se spoluzakladatelem Krajského expertního týmu pro přípravu komunálních voleb a Krajského expertního týmu pro udržitelnost, v rámci kterého dokončujeme Kuchařku udržitelnosti. V letošním roce jsem se stal předsedou Krajské expertní komise, ve které jsme se něco málo přes půl roku snažili plnit zadání PKS – naše dosavadní výsledky si můžete poslechnout na zasedání KF 13. 2. 2022. Zároveň děkuji všem členům KEKu za spolupráci a zapálení. Věnoval jsem Pirátům a s nimi souvisejícím aktivitám spoustu času a energie a doufám, že alespoň něco z toho vám pomůže v dalším účinkování, a že bude na co navázat.

První bod se mi dařilo plnit méně. Rozšíření členské základny se nedařilo realizovat a základní tým dlouho zůstával neměnný. Spolupráci s experty v oborech vně strany se mi průběžně dařilo navazovat, ale bohužel bylo velmi obtížné je aktivně začlenit do prostředí místního sdružení. S interními experty jsem se snažil navázat spolupráci v tématech jako řízení společností vlastněných samosprávami, realizace výběrových řízení a dalších např. i v rámci chystaného projektu SAKO. Dlouho jsem se snažil pracovat na zefektivnění a prohloubení týmové spolupráce v rámci místního sdružení, ale nepodařilo se mi to. Občas se potkají lidé, kteří jsou každý z jiného těsta a přirozeně spolu tolik nepečou. Důvody, které mě postupně dovedly až k tomuto rozhodnutí částečně zmíním níže.

Politika mě baví, ale v některých hodnotách jsme se s Piráty začali rozcházet a v poslední době se více než politika řešily interní problémy a pro všechnu práci na politiku nezbyl čas. Krátce v bodech mé důvody:

 • Konstantní navyšování vnitrostranické byrokracie, různé pohledy na dodržování vnitřních pravidel, snižování efektivity činnosti a rozhodování
 • Vnitrostranická politika na místní úrovni
 • Směřování celostátní politiky a změna pravidel a priorit (zesílení levicového směřování než liberálního)
 • Přílišný důraz na transparentnost, která se stává zbraní obracející se proti nám a výrazně snižující koaliční potenciál. Striktní využívání výhradně pirátských komunikačních kanálů
 • Kladení většího důrazu na proces než obsah při rozhodování a řešení problémů

K 13. 2. 2022 rezignuji na předsedu a zároveň člena Krajské expertní komise. Mé členství v dalších grémiích (expertních týmech, komisích, výborech atd.) ponechám na odpovědných orgánech a vzájemné dohodě. Svůj mandát jihlavského zastupitele budu dále vykonávat jako nezávislý a budu činit kroky potřebné pro fungování aktuální koalice a respektovat koaliční smlouvu.

Děkuji všem, se kterými jsem měl tu čest se podílet na pirátské politice a vážím si naší dosavadní spolupráce. Přeji Vám hodně energie a úspěchů ve vaší politické činnosti. Doufám, že budeme mít příležitost na naši práci navázat v budoucnu a rád s vámi budu i nadále udržovat kontakt. Já zůstávám stále sám sebou 

S úctou,

Vojta Prchal

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů