VÍME PRVNÍ: Jipocar Power plánuje na Vysočině technologický park pro využití vodíku

Technologický park pro využití vodíku jako paliva budoucnosti by měl být v budoucnu podobnou chloubou Vysočiny jako zoologická zahrada v Jihlavě. Při podpisu vodíkového memoranda Kraje Vysočina to naznačil ředitel Jipocaru Jiří Vybíhal.

Podle ředitele Vybíhala nejbližší budoucnost ukáže, zda-li je vhodnější uvažovat o výstavbě továrny na výrobu vodíku nebo pouze o výstavbě čerpací stanice pro vodíkový pohon, kam bude vodík dovážen jako palivo do čerpacích stojanů.

Dostupnost vodíku jako paliva hraje klíčovou ro´li v úvahách o vhodnosti pořízení vodíkových autobusů pro veřejnou dopravu. Vodíkové autobusy se mohou na Vysočině objevit v horizontu pěti až deseti let, do té doby je nutné vybudovat infrastrukturu pro vodíkový pohon.

Vzorem může být třeba čerpací stanice pro elektromobily na Vystrkově u Humpolce, která je hojně využívána pro doplnění stavu elektrobaterií při cestách mezi Brnem a Prahou po dálnici D1.

Green hydrogen: A viable option for transforming Africa's energy sector |  Africa Renewal

Nedávno oznámený záměr majitele firmy Jipocar a automobilového závodníka Martina Prokopa s výstavbou větrného parku u Stonařova je tak patrně jen první krokem. Zelená elektřina z větrných elektráren může být využita k výrobě zeleného vodíku v budoucím vodíkovém parku firmy Jipocar.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů