Elita větrného byznysu a venkov Vysočiny

Kdo v oblasti větrného byznysu něco znamená, zaměřuje svou pozornost na Vysočinu. V kraji Vysočina s dosud malým podílem větrných elektráren porostou nové větrné elektrárny jako houby po dešti. Pozornost investorů se zaměřuje rovnou na odlehlé končiny venkovské krajiny, kde dodržet požadavek co největšího odstupu od souvislé zástavby jde dodržet co nejlépe.

ČEZ, Web Větrná energie, Redwood capital, Jipocar a další firmy mají každá svůj vlastní styl vyjednávání s místními samosprávami o velkých investicích do větrných elektráren. ČEZ plánuje výstavbu několika desítek větrných elektráren v mikroregionu Přibyslavska, ostatní větrné parky jsou plánovány o desítkách větrných elektráren.

Jednání elity větrného byznysu s místními politiky Vysočiny mají rozdílné tempo, ale vesměs pomalé tempo venkovského života. Jipocar na Jihlavsku vytěžil svou pozici domácí a tudíž dobře známé firmy a uzavřel dohodu s městysem Stonařov a sousedními obcemi Otín a Suchá.

Polostátní společnost ČEZ má na Havlíčkobrodsku za sebou jarní kolo jednání pojaté jako seznamování obcí se záměry firmy. Obec Velká Losenice jako první kývla na záměr výstavby, což postavilo okolní obce před volbu zda-li budou aktivními spoluhráči větrného byznysu nebo pouhými diváky na prosperitu Velké Losenice, která těží z aktivního přístupu k nabídce investora.

Web Větrná energie je českou pobočkou rakouské jedničky WEB Windenergie a už rok vyjednává s městem Počátky o možnostech výstavby několika větrných elektráren na katastru města. Zastupitelé zřídili pracovní skupinu, v místních politických kruzích není nikdo, komu by výstavba větrného parku vadila. V Počátkách se ukázala i záludnost místních anket, kdy odpůrci záměru výstavby hlasovali v hojném počtu, hlas příznivců ale nebyl slyšet. A tak místní anketa dopadla o pár hlasů v neprospěch výstavby větrných elektráren.

Na jihu Třebíčska oživuje pražská investiční skupina RedWood Capital myšlenku větrného parku Blatnice. Pro malé obce Blatnice a Příštpo je nabídka sta tisícového příspěvku do obecního rozpočtu po dobu pětadvaceti let vítanou investicí, Moravské Budějovice zaujímají opatrnější, ale nikoliv negativní přístup. Jednání budou pokračovat.

Na Žďársku už obyvatelé Sazomína schválili výstavbu větrných elektráren v místním referendu, čímž naštvali sousední střediskovou obec Radostín nad Oslavou a Kotlasy, kde vznikl spolek občanů na ochranu krajiny proti výstavbě větrných elektráren. Sazomín má vlastní snad jen železniční zastávku, veškerá společenská infrastruktura jako obchody, škola, školka jsou právě z Radostíně nad Oslavou.

V osadě Cholumná u Žirovnice vyroste jedna větrná elektrárna jako rodinná investice manželů Voráčkových. Voráčkovi mají dobrou pověst schopných místních investorů, větrná elektrárna bude na jejich vlastním pozemku. Z Žirovnice nejsou slyšet kritické hlasy k připravované investici.

Kraj Vysočina nechává investorům volné pole působnosti k případné dohodě s obcemi, což v některých lokalitách vyvolává zklamání obyvatel nad pasivním přístupem krajských politiků Vysočiny, která má za následek sousedské spory o významu a přínosu větrných elektráren.

Výstavba větrných elektráren je ale ve státním zájmu a tak je možný i zásah státu, který může napomoci investorům překonat striktní nesouhlas místních samospráv. Zatím je čas pro jednání a dohody investorů a samospráv jako gesto dobré vůle pomoci státu splnit požadavek Evropské unie výraznějšího podílu výroby větrné energie z obnovitelných zdrojů.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů