EXKLUZIVNĚ: Jihlava nikdy nevstoupila do SVAK Jihlavsko!

Zásadní právní spor mezi Statutárním městem Jihlavou a  Svazem vodovodů a kanalizací Jihlavsko začal u Okresního soudu v Jihlavě. Papírově jde o výši neuhrazeného čtvrtletního nájemného za rok 2013.  V soudním jednání se ale hraje o principy rozdělení vodárenského majetku za miliardu korun.

Argumentace Jihlavy překvapila soudce

V průběhu vyjasňování právních stanovisek na počátku jednání přednesl právní zástupce Jihlavy překvapující myšlenku: „Jihlava a dalších osm obcí nikdy nevstoupily do Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko. Maximálně starosta nebo kdosi jiný podepsal společenskou smlouvu. To ale nestačí, chybí vůle zastupitelstva,“ prohlásil advokát Jihlavy.

„To je zásadní novum v celém sporu,“ konstatoval právní zástupce SVAKu Jihlavsko.

Společenskou smlouvu neschválilo v době vzniku SVAK Jihlavsko (rok 1993) zastupitelstvo Jihlavy formou usnesení zastupitelstva, neučinilo tak ani v době po roce 2001, kdy novela Zákona o obcích zakládala povinnost znovu ratifikovat zastupitelstvem smlouvy z 90. let.

Pokud by skutečně více obcí opomnělo ratifikovat dokumenty o vstupu do SVAK Jihlavsko, pak by bylo možné uvažovat o úředním zrušení SVAK Jihlavsko.

V právním sporu jdou obě strany „na krev“. SVAK Jihlavsko uhradil správní poplatek dva miliony korun a na oplátku žaluje Jihlavu o vrácení částky sto třiceti milionů korun.

Komplexní vypořádání? Není ve stanovách SVAKu!

I v dalších výrocích právní zástupce Jihlavy doslova exceloval: „Žalovanému (Svak Jihlavsko) není nic do toho, jakým způsobem bude Jihlava zásobovat obyvatelstvo pitnou vodou. To je starost Krajského úřadu!“

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů