(FOTO) Křiklavý nátěr střech kaplí na Křemešníku budí rozpaky návštěvníků

Významný poutní areál s barokním kostelem Nejsvětější Trojice situovaný na vrcholu hory Křemešník má tradici sahající až do poloviny šestnáctého století.

Současný nátěr střech kaplí Panny Marie a Mrtvých budí rozpaky především u stálých návštěvníků, kteří pamatují dřívější jemnější barvu střech.

Křiklavě červený nátěr se na dvojici kaplí objevil v loňském roce. Vlastníkem objektu je Římskokatolická církev. Na několik let staré fotografii je vidět podstatně jemnější odstín červené barvy střechy kaple Mrtvých s ostatky místního poustevníka Mrňávka.

„Vlastník danou údržbu provedl na základě platného závazného stanoviska z roku 2009, avšak konkrétní zvolený odstín v předstihu ani v průběhu prací nekonzultoval se zástupci památkové péče. Ve výsledku jde tedy o lesklý a výrazně červený nátěr, jenž je z pohledu odborné organizace a historicky pro danou památku nevhodný,“ uvedla mluvčí Národního památkového úřadu v Telči Ilona Ampapová.

Za provedenou úpravu podle Ampapové zodpovídá vlastník kulturní památky.

„Vzhledem k nutnosti periodické údržby střech v klimaticky náročném místě, odborná organizace spoléhá na nápravu tohoto pochybení v budoucnu a lepší součinnost se složkami památkové péče,“ dodala mluvčí Ampapová.

Vyjádření Města Pelhřimov jako správního orgánu i vlastníka objektu doplníme, jakmile se vyjádření podaří získat.


Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů