(FOTO) Na lesním pozemku Jihlavy je neznámý bunkr z doby studené války

Na východní straně jednoho z kopců nedaleko Jihlavy je umístěn podzemní bunkr z doby studené války. Ministerstvo obrany chystalo bezúplatný převod podzemního bunkru na město Jihlavy, k tomu ale patrně nedošlo. Vedoucí majetkového odboru jihlavského Magistrátu Petr Štěpán o podzemním objektu nic nevěděl.

Nasávací otvor ventilačního zařízení případně výstup spojovací antény z podzemí objektu

Ženijní úkryty pro činnost štábů vojenských jednotek se stavěly z prefabrikovaných součástek, výstavbu opevnění zvládla běžná vojenská jednotka s pomocí autojeřábu a nákladního automobilu.

Z polohy vstupních dveří a větracích otvorů lze usoudit, že jde o takzvaný „pravostranný objekt ve vojenském označení Úž-6b.

V době studené války měly vojenské bunkry pro práci štábů velmi solidní odolnost proti útoku nepřítele. Uvádí se snížení pronikavé radiace až 1500 krát a odolnost proti přímému zásahu minometného střeliva a dělostřeleckých granátů do ráže 105 mm, jakož i proti explozi granátů ráže 155 mm ve vzdálenosti 3,5 metru.

Pro případný bližší průzkum neznámého objektu bude patrně nezbytný souhlas alespoň města Jihlavy. Ministerstvo obrany se k objektu jako možný vlastník už přihlásilo (více zde).

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů