Jednočlenný výbor v čele s Hyským (ČSSD) označila opozice za trafiku

Na prosincovém jednání kraje Vysočina navrhlo opoziční hnutí ANO doplnit výbory Zastupitelstva, které již byly zřízeny na ustavujícím listopadovém jednání zastupitelstva. Na ustavujícím jednání krajského zastupitel již byl také jmenován předsedou Výboru pro rozvoj strategických projektů, životní prostředí a MA 21 Martin Hyský (ČSSD).

Na pozici uvolněného předsedy výboru má ČSSD nárok podle koaliční smlouvy. Jednočlenný „Hyského výbor“ krajského zastupitelstva se stal předmětem kritiky opozice, která vnímá vznik výboru jako politickou trafiku. Za výkon funkce náleží Hyskému měsíční odměna 90 556 Kč.

„Zákonodárce určitě nechtěl, aby byl institut výboru zneužíván pro tyto účely,“ podotkl poslanec a krajský zastupitel Radek Zlesák (ANO).

“ Podle zákona č.129/2000 Sb., o krajích (krajské zřízení), ve znění pozdějších předpisů, musí být počet členů výboru lichý, u těch ze zákona navíc min. 5 členné zastoupení, u fakultativních výborů není min. počet stanoven, vychází se tak z nejnižšího lichého počtu – tedy musí mít min. 3 členy. Z toho vyplývá, že ustanovení výboru pouze s předsedou bez dalších členů může být považováno za porušení předmětného zákona o krajích“, řekl opoziční zastupitel Martin Kukla (ANO).

„Porušení zákona v žádném případě nenastalo. Nikdo jiný než zastupitelstvo nemůže jmenovat členy výboru. Že by to mělo nastat současně se zřízením výboru zákon neuvádí,“ konstatoval ředitel krajského úřadu Zdeněk Kadlec.

Krajské volby na Vysočině vyhrálo hnutí ANO, koalici ale sestavila ODS ve s Piráty,KDU-ČSL,ČSSD a hnutím STAN.

„Přesto, že jsme přesvědčeni, že vítěz voleb má morální právo na obsazení postu hejtmana, nabídli jsme tuto pozici a vytvořili tak prostor pro vyjednávání o stabilní a funkční koalici. ODS, KDU-ČSL, Starostové pro Vysočinu, Piráti i ČSSD nerespektovali výsledky voleb. Hlavní motivací těchto stran bylo za každou cenu vytvořit jakékoliv spojenectví proti
hnutí ANO 2011. Mrzí mě, že celostátní politika prosákla na krajskou úroveň v takové podobě, že se vytratila slušnost a společný zájem o rozvoj a prosperitu Vysočiny,“ řekl ke vzniku koalice lídr hnutí ANO Martin Kukla.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů