Kolovratník (ANO): Stát nemá ustupovat soukromým zájmům pojišťoven

Na placených úsecích silnic a dálnic usilují pojišťovny o nové uspořádání obchodních vztahů. Předseda podvýboru pro dopravu Martin Kolovratník (ANO) poskytl Občasníku exkluzivní rozhovor.

Pane poslanče, jaký zaujímáte postoj k aktivitám pojišťoven?

„Můj postoj je dlouhodobě stejný a neměnný. Není až tak radikální jako spíše pevně daný. Dálnice jsou pro stát silnice strategického významu i z pohledu plynulosti silničního provozu. Rád pro plynulost používám slovo polovojenský režim“.

Co znamená polovojenský režim?

„Dělat ústupky státu jakémukoliv soukromému zájmu, na kterém chce vydělávat prostřednictvím soukromého subjektu například Nehodového centra pojišťoven je pro mě špatně. Ještě to zjednodušším pro pochopení: stát má mít co největší míru kontroly.

V čem by měl mít stát co největší míru kontroly?

„Stát by měl hlídat celý proces odstraňování překážek v silničním provozu. Na dálnicích stát zajišťuje zimní i letní údržbu i opravu povrchu vozovky. A všeho okolo včetně údržby svodidel a sečení trávy. Stát zajišťuje i informační systém o provozu na dálnici. Stejným způsobem by měl zajišťovat i odstraňování nehod a překážek prostřednictví Ředitelství silnic a dálnic jako správce komunikace.

Pojišťovny se snaží stát partnerem státu při odstraňování překážek a nehod z dálnic….

„S tím zásadně nesouhlasím. Stávající znění Zákona je můj několik let starý pozměňovací návrh. V té době se nám podařilo vylepšit Zákon, Ředitelství silnic a dálnic si vysoutěžilo své partnery pro jednotlivé úseky dálnic.

Nastala krtitika partnerů ŘSD, že jsou příliš drazí…

„Ředitelství silnic a dálnic si nechalo definovat od Ústavu soudního inženýrství, co má požadovat ve veřejné soutěži. Jaké vybavení technikou má mít budoucí partner, jaké dojezdové časy požadovat. A to vysoutěžili ve veřejné soutěži. Takže celý postup ŘSD byl lidově řečeno „čistý“. Tenhle postup obstál i u antimonopolního úřadu, byl čestný a správný.

Smlouvy s partnery ŘSD budou končit, byly na pětileté období…

„Ano. Tohle už se jednou odzkoušelo. První období můžeme nazvat třeba nultým nebo zkušebním. Podle mě vše fungovalo dobře. Teď se smlouvy přesoutěží. Argumenty pojišťoven, že jde o jejich peníze absolutně odmítám. Je to placené z povinného ručení motoristů, kde motorista má uloženou zákonnou povinnost platit. Stát říká, že se motorista musí povinně pojistit. A za tuto povinnost by měl stát nabízet nějaký servis motoristům. Nějaký nový vstup pojišťoven do celého procesu odmítám. Ať už by to bylo na úrovni změny zákona nebo na jednání poslaneckého podvýboru pro dopravu.

Poslanec Kott chtěl uzákonit povinnost policistů informovat ŘSD jako správce komunikace a strhla se mela…

„Pro mě to ukazuje jen mocnou lobby pojišťoven. Nic víc. „

Stát by si měl zachovat svou pozici i v novém uspořádání obchodních vztahů?

„Jednoznačně ano. Mluvil jsem o polovojenském režimu státu při odstraňování nehod a jestliže kontrolu svěřím místo státu nějakému soukromníkovi, třeba Nehodovému centru pojišťoven, tak nebudu mít jistotu dobré kvality práce při odstraňování překážek na dálnici.

Ale bude to levné?

„S nadsázkou si dovolím známý citát: Nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci. Za sebe říkám, že systém odstraňování nehod a překážek na dálnicích jsme úspěšně rozjeli, určitě se dá vyladit. K tržnímu prostředí je tento systém naprosto transparentní, stát zajišťuje prostřednictvím správce komunikace servis motoristovi v nouzi.“

V budoucnu partnery pro odstraňování nehod znovu soutěžit, nebo je vybrat jinak?

„Nejlepší je veřejná soutěž: služby může nabídnout kdokoliv a vyhraje nejlepší nabídka. Pokud si pojišťovny pořídí vlastní odtahové služby, mohou nabídnout své služby. A mohou se soutěže zúčastnit.

Pojišťovny mají velmi schopného a vlivného vyjednavače v řediteli České kanceláře pojistitelů…

„Ano, pan Matoušek je velmi schopný vyjednavač. Za sebe říkám, že u mě neuspěje. Odstraňování překážek a nehod má řešit stát v polovojenském režimu. Stát nemá ustupovat soukromým zájmům při odstraňování nehod“

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů