Krajské volby 2016: přijdou malé obce o vlakovou dopravní obslužnost?

Veřejná železniční doprava na Vysočině může brzy doznat závažných změn, například na trati z Jihlavy do Znojma. V úseku Okříšky-Moravské Budějovice nechce Kraj Vysočina podpořit výstavbu železniční stanice Lesůňky (více zde) . I okolní vesnice by mohly přijít o vlakové spojení do Jihlavy a Znojma.

„Vlak je v zimních měsících spolehlivější než automobil. Když je nejhůř, je vlak jediná jistota,“ řekl starosta Hvězdoňovic Karel Juza.

„Vím, že se připravuje varianta omezení vlakové dopravy. Místo vlakového spojení nám nabídnou autobusové spoje,“ podotkl starosta Kojetic Roman Vala.

Osobní vlaky mohou bez zastavení projíždět například železničními stanicemi Stařeč a Kojetice na Moravě, a  zastávky Hvězdoňovice, Šebkovice a Bohušice. Úprava vlakového grafikonu by mohla přijít už několik měsíců po krajských volbách, zhruba od prosince 2016.

„Jeden z návrhů společnosti, která pro kraj připravovala možné varianty byl i průjezd některých zastávek, takový koncept vedení kraje nedostalo zatím k projednání a nepředpokládám, že by to mohlo být schváleno. Například já bych pro to v této podobě nikdy nezvedl ruku,“ uvedl náměstek hejtmana Libor Joukl.

„Nikdo se nás na nic neptal. Kdyby se rozkřiklo, že se plánuje omezení vlakové dopravy na trati Znojmo-Jihlava, zvedla by se vlna nevole v malých obcích,“ řekl starosta Kojetic Roman Vala.

Regionální vlaky v Kraji Vysočina ujely  v období platnosti jízdního řádu 2015 celkem 3,919 mil. vlakových kilometrů. České dráhy vypraví na Vysočině v pracovní dny v průměru 386 regionálních vlaků, o sobotách 256 a nedělích 251, což představuje v průměru 348 vlaků denně.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů