Krize primátorky: Menšinová koalice chystá „nulovou variantu“ vodárenských sporů

Dva dny před jednáním podzimního zastupitelstva města Jihlavy poskytl náměstek primátorky Petr Laštovička pro deník Právo zásadní vyjádření, které naznačuje další směřování sporů kolem vodárenské politiky krajského města.

„Když jsme půl roku po nástupu na radnici konečně pochopili souvislosti, došlo nám, že celá ta věc došla tak daleko jen proto, že kdysi na počátku byla věc svěřena jednomu člověku. Později už si všichni jen říkali – takhle se to dělalo, tak to tak budeme dělat dál. Nikdo se neptal, jak dlouho spor potrvá, kolik to bude stát, jaké budou důsledky. Nikdo neřešil, že po volbách může přijít někdo jiný. Jediná možnost tedy byla okamžitě zasáhnout, anebo taky zavřít oči a doufat, že se to spočítá až těm, co přijdou po nás,“ uvedl náměstek Petr Laštovička pro deník Právo s tím, že dosavadní stav věci mohl vést jen ke vzniku klientelistických vazeb.

Na konci června rezignoval náměstek primátorky Jaromír Kalina (KDU-ČSL), který dlouhé roky řídil snahy Jihlavy o získání vodárenského majetku krajského města. Provozováním vodárenského majetku Jihlavy po odchodu z vodárenského svazku získává Svaz vodovodů a kanalizací Jihlavsko asi sto šedesát tisíc korun denně.

Vyjádření náměstka Laštovičky naznačují snahu menšinové koalice jednat se Svazem vodovodů a kanalizací Jihlavsko v „nulové variantě“, kdy se Jihlava vzdá většiny nároků o které vede soudní spory.

“ „Bude vítězstvím Jihlavy, pokud za těžko odhadnutelný počet let, po něž ještě bude z kapes občanů platit právní kancelář, ekonomicky zlikviduje obce v širokém okolí a jejich starosty, kteří dosud zdaleka nic tak složitého neřešili, dostane do vězení? Takhle společnost přece fungovat nemůže,“ míní náměstek Laštovička (ODS) v deníku Právo.

Náměstek Laštovička je zastupitelem města Jihlavy, dokonce prvním náměstkem primátorky. Jeho vyjádření potvrzují obavy z „otočení kormidlem“ ve vodárenských sporech krajského města (více zde).

„Tohle není normální,“ reagoval na vyjádření náměstka Laštovičky (ODS) lídr KDU-ČSL Jaromír Kalina.

Koalice vedená primátorkou Karolínou Koubovou je v tuto chvíli menšinová. Po odchodu KDU-ČSL ji tvoří už pouze Fórum Jihlava, ODS, TOP09, Strana Zelených a Piráti.

V červnu rezignoval náměstek Laštovička na funkci ve vedení městské vodárenské společnosti Jihlavské vodovody a kanalizace (více zde). První měsíc práce nového právního zástupce města stál půl milionu korun (dokument zde), koalice také chystá přejmenování parkánu sv. Václava na Václavský parkán (více zde). Před několika dny byli představitelé opozice pozváni k naléhavé schůzce do kanceláře primátorky (více zde). Dotazy ex-náměstka Kaliny (KDU-ČSL) najdete přímo zde.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů