Lesůňky chtějí vlastní železniční stanici, Kraj Vysočina je proti

 

Lesůňky jsou malou obcí s necelou stovkou obyvatel nedaleko Jaroměřic nad Rokytnou na železniční trati Jihlava-Znojmo. Lesůňkami vlaky zatím pouze projíždějí, obec nemá železniční zastávku. Obec Lesůňky usilují o vybudování železniční zastávky. „Stála by na konci vesnice, prakticky za posledním domem,“ uvedla starostka Lesůněk Jana Chrástecká.

Několik měsíců jedná obec Lesůňky s Krajem Vysočina i Správou železniční a dopravní cesty o vzniku nové železniční zastávky (SŽDC). „Od SŽDC mám vyjádření, že by to snad šlo,“ říká s nadějí starostka Chrástecká.

Složitější situace je s postojem Kraje Vysočina, který se na vznik železniční stanice v Lesůňkách netváří dvakrát nadšeně. Kraj Vysočina jako objednavatel železniční dopravy nepočítá v návrhu nové strategie s dopravní obsluhou železniční stanice Lesůňky. Obsluhování železniční stanice Lesůňky by narušilo celou strategii Kraje Vysočina a to z důvodu zrychlení jízdy vlaků na trati Okříšky-Znojmo (a dále směr Retz-Rakousko).

Argument se zrychlováním vlaků na trati Okříšky-Znojmo je zarážející při pohledu na jízdní řád: osobní vlaky většinou stojí na vlakovém nádraží Moravské Budějovice déle než deset minut.

Železniční dopravní obslužnost Lesůněk je tak krajskými úředníky utlumována zřejmě ve prospěch autobusové dopravy. Současné dopravní spojení z Lesůněk zajišťuje čtyřikrát denně autobus mezi Šebkovicemi a Jaroměřicemi nad Rokytnou. Do krajského města je to z Lesůněk přes šedesát kilometrů s přestupem v Moravských Budějovicích nebo Třebíči.

O myšlence vzniku železniční stanice Lesůňky se hejtman Kraje Vysočina dozvěděl až z dotazu Občasníku. „Zatím jsem neřešil, takže nemám stanovisko,“ stručně odpověděl hejtman Jiří Běhounek.

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů