Meridian Nová energie nemá podepsanou smlouvu s obcí Moraveč, chce stavět na Vysočině větrný park Zelená Kanada

Společnost meridian Nová energie plánuje postavit tři větrné elektrárny v katastru obce Moraveč na Pelhřimovsku. „Obyvatelé byli spíše pro, jednali jsme s nimi jako obec o spolupráci, ale smlouva nebyla podepsána a teď chtějí po Kraji Vysočina posouzení vlivu stavby na životní prostředí,“ stručně shrnula situaci starostka obce Moraveč Eva Zadražilová.

V kraji Vysočina jde o první případ, kdy se investor pokouší postavit větrný park bez konkrétní dohody o spolupráci s dotčenou obcí. Společnost meridian Nová energie je dceřinou společností meridian Neue Energien, GmbH. Vedle Německa rozvíjí skupina meridian své aktivity v rámci obnovitelných zdrojů energie též v České republice, Francii, Itálii a Chorvatsku. Instalovaný výkon větrných a fotovoltaických elektráren skupiny meridian tvoří celkem cca 210 MW, čímž zásobují v Německu a Evropě zhruba 700.000 lidí zelenou elektřinou.

Podle informací serveru Občasník jedna ze tří plánovaných elektráren firmy meridian Nová energie plně nesplňuje stanovený limit jednoho kilometru od nejbližšího zastavěného území asi o čtyřicet metrů. Možný negativní vliv na dochovaný krajinný ráz je pak podle vyjádření firmy meridian Nová energie převážen užitkem z výroby elektrické energie z obnovitelného zdroje – větru.

Zatím není jasné, jaký postoj zaujme Kraj Vysočina k žádosti o posouzení vlivu stavby větrné elektrárny na životní prostředí za situace, kdy zcela chybí smlouva o spolupráci s konkrétní dotčenou obcí.

Strategie ochrany krajinného rázu (SOKR) vidí region Pelhřimovska jako nevhodný pro výstavbu větrných elektráren (více zde). Proti výstavbě větrných elektráren u Stonařova se postavila Horní Cerekev (více zde).

Vyjádření ředitele meridian Nová energie Radfima Lauera se nepodařilo získat. Buď byl na obědě, nebo pobíhal někde po firmě.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů