Ministr Síkela (STAN) prchal před dotazem na spor Westinghouse a KHNP

Valnou hromadu spolku Energetické Třebíčsko navštívil i ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Tiskovou konferenci po jednání valné hromady organizovalo hnutí Starostové a Nezávislí (STAN).

Server Občasník se chtěl dotázat ministra Síkely na obchodní spor o licence na technog, když si tyto dvě společnosti konkurovaly pro novou stavební zakázku na výstavbu jaderné elekrárny v Polsku. Podobný spor jako o export technologií jako do Polska se dá očekávat i v České republice.

KHNP údajně v Polsku nabídla výstavbu šesti reaktorů APR1400 s kapacitou 8,4 GWe za 26,7 miliardy dolarů. Nabídka Westinghouse činila 31,3 miliardy dolarů za šest reaktorů AP1000 s celkovou kapacitou 6,7 GWe, zatímco nabídka EDF na její technologii EPR byla 33 až 48,5 miliardy dolarů za čtyři až šest reaktorů. Polská média spekulovala, že zakázku dostane KHNP.

Jihokorejská firma KHNP vyvinula model APR1400 založený na jaderné technologii od společnosti Combustion Engineering, jež byla v roce 2000 prodána společnosti Westinghouse. To by mohlo znamenat, že jakákoli země, do které Jižní Korea exportuje jaderné reaktory, může potřebovat souhlas od vlády USA a Kongresu.

KHNP však trvá na tom, že je to pouze americká federální vláda, nikoli firma Westinghouse, kdo je oprávněn podniknout právní kroky na základě amerických zákonů o jaderné energii.

Jihokorejská firma KHNP, americká firma Westinghouse i francouzská EdF podaly nabídku české vládě na dostavbu pátého bloku elektrárny Dukovany na Vysočině. Protože je česká vláda spojencem americké vlády podobně jako Polsko, dá se vliv mezivládní úrovni přímo předpokládat.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů