Nějvětší letecká katastrofa ČSR: Ford Trimotor spadl v bouřce u Jihlavy (1930)

Nejtragičtější letecká katastrofa ČSR (12 obětí) se stala roku  22. srpna 1930 v Bedřichově u Jihlavy. Zřítil se tam moderní Ford Trimotor Československých státních aerolinií (ČSA), letící na lince z Prahy do Brna a Bratislavy.

Cestu amerického hornoplošníku tehdy krátce po třetí odpoledne zkomplikovala bouřka, kterou chtěl pilot Josef Sedlář nejprve přeletět. Mraky ale sahaly příliš vysoko, a tak se tedy nakonec pokusil oblačnost podletět.

Po odletu z letiště v Praze už nebylo možné letadlo vyrozumět o změně počasí. Ani moderní stroje třicátých let neměly palubní radiostanice.

Při ztrátě orientace v bouřce měl pilot vlastně jedinou možnost zjištění polohy: přečíst si nápis na budově železniční stanice.

Letoun se přibližoval k Jihlavě od Prahy postupně klesal níže a níže, až se ocitl těsně nad korunami stromů. Kvůli horšícímu se počasí se Sedlář snad chtěl vrátit, možná uvažoval o nouzovém přistání, když se mu náhle v cestě objevil komín bedřichovské cihelny. Na poslední chvíli se mu pilot pokusil vyhnout, prudkým manévrem ale letadlo ztratilo rychlost a zřítilo se na domek v areálu cihelny. Po dopadu explodovaly nádrže s leteckým benzínem a většině cestujících ani dvěma členům posádky již nebylo pomoci.

Ford Trimotor po dopadu na zem

Čtyři lidé zemřeli na místě, dalších osm podlehlo vážným zraněním v nemocnici. Oběťmi byli většinou mladí lidé ve věku kolem 30 let, i pilotovi Josefu Sedlářovi bylo teprve 32 roků. Nejstarším pasažérem, který také zahynul, byl jedenašedesátiletý stavitel Antonín Müller z Brna, který cestoval se svým synem Vladimírem.

Velké štěstí měl jediný přeživší, profesor Vojtěch Kraus z Litoměřic, který utrpěl pouze slabý otřes mozku a pohmoždění ramene a kotníku.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů