Odebírat školákům mobily před vyučováním? Složité na logistiku a úschovu

Jihlavská základní škola Nad Plovárnou zvažuje odebírání mobilních telefonů dětem při příchodu do školy a jejich výdej po skončení vyučování.

„Škola má povinnost dohlížet na dodržování školského řádu. A to v případě nepořizování záznamů a fotografií pomocí mobilních zařízení není možné. Nechceme čekat až budou na webu či sociálních sítí videa ze školy a děti se budou předhánět v „nejlepším“ školském videu a my řešit, co je už za hranou a musíme to řešit. Nemá to nic s omezováním svobody, ale právě naopak s prevencí: závislosti na mobilním telefonu, žalobám na školu studenty kvůli nevhodnosti pořízených videí,“ řekl zástupce rodičů ve školské radě Petr Piáček.

Iniciativa rodičů se už promítla do návrhu na změnu školního řádu. Podle informací Občasníku se změnou školního řádu souhlasí i pedagogický sbor školy. Zřízení úschovny pro mobilní telefony přináší praktické problémy: Během půlhodiny před začátkem vyučování vybrat stovky mobilních telefonů, ručit za ně během školního vyučování a vydávat je dětem zpátky při skončení vyučování.

Například v ZŠ Nad Plovárnou by musel školník nebo pedagog převzít do úschovy stovky mobilních telefonů během půlhodiny, kdy přichází děti do školy.

„Strašně složité na logistiku sběrného místa, téměř nerealizovatelné. Myšlence rozumím, ale řešil bych to sankcí za používání mobilního telefonu ve vyučování,“ řekl vedoucí odboru školství jihlavského Magistrátu Tomáš Koukal.

Víte, že je hodina?

Mezi učitelskou veřejností se vypráví historka o starostlivé mamince, která volala své dceři do školy v době vyučování. Telefon vyzváněl a rušil výuku. Místo dítěte zvedl telefon učitel se slovy : „Víte, že je hodina?“

„Telefonáty od starostlivých maminek jsou většinou poslední kapkou trpělivosti ředitelů škol s mobilními telefony žáků. Ruší výuku,“ upozornil ředitel vysočinského centra pro vzdělávání učitelů Roman Křivánek.

Podrobnosti zjišťujeme.

 

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů