Odtahový souboj o D1: pojišťovací kancelář chce zrušit veřejnou soutěž ŘSD

Už začátkem března bude znám vítěz výběrového řízení na odtah vraků automobilů z dálnice D1. Ve výběrovém řízení Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) poptává nabídky odtahových služeb na jednotlivé úseky dálnice D1. „Filozofie je jednoduchá: řekněte nám, jestli máte odtahovou techniku, jakou požadujeme. Nabídněte cenu za odtah ve výběrovém řízení. Vyhrává nejlevnější nabídka,“ vysvětluje mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Vítězná firma z výběrového řízení musí na výzvu správce komunikace (na dálnici D1 ŘSD) odstranit z komunikace jakýkoliv nepojízdný vrak. Od trabantu až po kamion. Za jakéhokoliv počasí.

Zprovoznění dálnice D1 po nehodě musí být provedeno bez zbytečného prodlení. Odtahová služba ji poskytne na výzvu Policie nebo správce komunikace. Po nehodě je řidič vlivem zranění nebo psychického stavu schopen jediného telefonátu – většinou asistenční službě.

Pokud není schopen řidič odstranit vrak vozidla z dálnice, vstupuje do hry správce komunikace a jeho smluvní partner, kterého ŘSD vybere ve výběrovém řízení. „Chceme mít nástroj a pravomoc pro odstraňování následků dopravních nehod,“podotkl mluvčí ŘSD Rýdl.

Protesty z kanceláře pojistitelů

Většina motoristů má v ceně povinného ručení sjednané i asistenční služby v případě nehody. Asistenční služby jsou poskytovány prostřednictvím nehodového centra České kanceláře pojistitelů. Nehodové centrum by se rázem mohlo ocitnout na vedlejší koleji, kdyby správce D1 uzavřel smlouvy přímo s vítězem výběrového řízení na odtahové

„Pokud by došlo k uzavření smluvního vztahu, bude tato skutečnost znamenat znemožnění odtahu vozidla v rámci asistenčních předplacených služeb a motorista tak bude muset proti své vůli vstupovat do smluvního vztahu s třetím subjektem kterého si sám nezvolil a navíc za cenu, kterou si sám nezvolil,“ upozorňuje ŘSD ředitel České kanceláře pojistitelů (ČKP) Jakub Hradec.

Ředitel ČKP Hradec upozorňuje na dva odtahy z místa nehody na D1: první odtah provádí správce komunikace a jeho smluvní partner mimo D1 (na smluvní oplocené parkoviště), kde bude vozidlo složeno a znovu naloženo smluvní odtahovou službou ČKP a odvezeno do místa bydliště řidiče.  I kdyby byla smluvní cena na kilometr

Česká kancelář pojistitelů navrhuje celé výběrové řízení zrušit.

„Realizace předmětné veřejné zakázky v její stávající podobě by způsobila nejen faktické realizační problémy ve vztahu mezi dodavateli ŘSD a pojišťovnami (ty by musely důsledně nároky nekryté pojištěním odpovědnosti z provozu vozidla odmítat hradit), ale také by velmi negativně dopadla na spotřebitele – motoristy,“ dodává ředitel Hradec.

Dopis na ŘSD z pojistné kanceláře

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů