Optimisté z úzkokolejky: Patron Chalupský, dirigent Kozár a Gepard Fikáček

Senátor Chalupský, starosta Jindřichova Hradce Kozár a nejnověji majitel dopravní licence pro železniční provoz Albert Fikáček z brněnské firmy Gepard Express. To jsou optimisté s touhou obnovit provoz na úzkokolejné dráze.

Starosta Jindřichova Hradce Michal Kozár je původní profesí právník a diriguje aktivní přístup obcí k obnovení provozu ve spolku Jindřichohradecká úzkokolejná dráha. Počátkem února na svátek Hromnic spolek úspěšně vznikl a promluví do budoucnosti úzkokolejky.

Patron úzkokolejky Jaroslav Chalupský je senátorem Parlamentu České republiky, jeho role je především vyjednávací. Stojí poněkud bokem aktivit obcí na místní úrovni, ale tak to má být. Obce diriguje jindřichohradecký starosta Kozár.

A nejnověji se na scéně objevuje Gepard Fikáček. Už někdy na přelomu roku začaly Jindřichohradeckem kolovat zprávy „kolem úzkokolejky běhá gepard“. Slovo „Gepard“ se stalo jakýmsi světlem naděje obnovení provozu úzkokolejky v dobách úzkokolejného temna, kdy Jihočeský kraj zajistil dopravní obslužnost autobusy a na obnovení provozu úzkokolejné dráhy se krajští politici netvářili nijak nadšeně.

Nicméně stále více místních politiků poznávalo myšlenky Geparda Fikáčka na obnovení železničního provozu reálnými a realizovatelnými. Otevřít pro Fikáčka dveře na jihočeské hejtmanství se povedlo počátkem února. Vedení jihočeského kraje osobně poznalo Geparda Fikáčka a seznámilo se s myšlenkami na obnovení provozu.

Od svých čtrnácti let Fikáček cestuje po světě, k jeho nejznámějším počinům patří plavba přes Středozemní moře na lodi z PET lahví. Cestování je i jeho obživou – založil a vede mezinárodní dopravní společnost Gepard Express. Dříve založil Expedition Club. V koronavirové vlně se rozhodl pomáhat a spustil projekt Nakup babičce.

Schůzka Geparda s jihočeskými politiky je posun myšlenky obnovení provozu z místní na krajskou úroveň. Dají se přímo očekávat další aktivity pro obnovení alespoň letního provozu úzkokolejné dráhy. Patriotům viditelně nestačí provizorní zajištění dopravní obslužnosti Jindřichohradecka autobusovou dopravou, ale touží znovu slyšet houkání lokomotiv na trati úzkokolejné dráhy. Právě houkání úzkokolejky je pro místní patrioty znamením života v normálních kolejích.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů