Partyzánskou vysílačku stavěl odboj v Lukách nad Jihlavou

historieMimořádnou dávku odvahy a důvtipu projevili odbojáři z Českomoravské vysočiny, když se pokoušeli sestavit vysílací aparát a navázat kontakt s Londýnem. Když byla stavba vysílačky téměř u konce, objevil se na Vysočině výsadek „Calcium“ z Anglie.

Celý příběh vysílačky se začal psát roku 1943.

Bez vyzbrojení odboje nejde vést otevřený boj s německými okupanty. Odboj na Vysočině musí navázat kontakty s Londýnem a Moskvou a jednat s nimi o vyzbrojení odboje. Na tom se shodli někdy v létě 1943 kapitán Rudé armády Bachmutský a organizátor odboje na Vysočině major Karel Veselý-Štajner.

Pak už začal Veselý-Štajner hledat kontakty na osoby znalé radiotelegrafie a případně schopné sestavit pro odboj vysílací stanici. Poručík Bezecný si vzpomněl na radioamatéra z Luk nad Jihlavou. V říjnu 1943 o něm referoval na schůzce v blízkosti hájovny u obce Netín.

Na schůzce u netínské hájovny referoval Bezecný o lékaři z Luk nad Jihlavou, který byl ochoten vysílačku pro odboj sestavit a případně zaškolit partyzány v obsluze vysílačky.

Veselý-Štajner nechal prostřednictvím Jana Pokorného z Pelhřimova prověřit spolehlivost lékaře z Luk nad Jihlavou. Dozvěděl se, že lékař se jmenuje Motejl a je na něj spolehnutí. Pracuje proti Němcům.

Jednání o vysílacím aparátu se posunuly do další fáze. Obchodník Soška z Nového Města na Moravě opatřil radiosoučástky potřebné pro vysílací stanici.  Odbojářům pomohl například ředitel brněnské Zbrojovky ing. Staller. Současně odbojáři hledali radiotelegrafisty mezi uprchlými ruskými zajatci, kteří se skrývali na Novoměstsku.

Vysílačka byla sestavena na konci roku 1943. Bylo už jenom potřeba domluvit s cizinou šifrovací klíče a vyškolit odbojáře v používání vysílačky. Vysílačka sestavená v Lukách nad Jihlavou měla začít vysílat ve chvíli, kdy moskevský rozhlas vyhlásí heslo „blendáš“.

Kontakty novoměstkých odbojářů s doktorem Motejlem z Velkého Meziříčí byly užitečné i jiným způsobem. Na jaře 1944 dostali novoměstští odbojáři zprávu z Luk nad Jihlavou: našli se dva angličtí parašutisté! Karel Široký zamířil do rodného Střížova a spolu s kolegou z výsadku Calcium se ukrýval v okolí Luk nad Jihlavou. Parašutisté měli radiotelegrafický výcvik i vlastní vysílací stanici.

V květnu 1944 se zahraniční vláda v Londýně dozvídá z radiodepeší skupiny „Calcium“ o rozsáhlé odbojové síti na Českomoravské vysočině. Do historie vešla jako „Rada tří“.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů