NÁVOD: Jak snadno zaparkovat v Jihlavě, když nejsem místní?

Stručné shrnutíNávštěvnické parkování v Jihlavě je snadné:

  1. Všichni mohou parkovat za každou modrou vodorovnou čárou na vozovce.
  2. Pro správnou platbu parkovného je důležité znát oblast a režim parkování

Oboje se dozvíte ze svislé značky u každého úseku parkoviště či bloku ulic nebo on-line z webu jihlava.cz/mapaparkovani

  1. Parkovné můžete zaplatit v mobilní aplikaci nebo v parkomatu

Vždy je potřeba správně zadat oblast, režim a registrační značku auta. V automatu je možné platit mincemi či bezkontaktně, lístek z automatu není nutné nechávat v autě. 

S krátkým stáním do 20 minut si hlavu lámat nemusíte.

Každé parkující auto musí být zkontrolováno dvakrát, nejdříve po 20 minutách. Pokud si do dvaceti minut vyřídíte parkovné nebo z místa odjedete, žádný postih vám nehrozí.


Dvacet minut není třeba řešit
Parkování v Jihlavě je snadné i pro ty, kteří nejsou místní. Každý může bez obav zaparkovat za kteroukoliv modrou čárou na vozovce. Následně máte 20 minut na zaplacení parkovného nebo na odjezd. Tento dvacetiminutový interval můžete využít například na vyzvednutí léků, balíčku nebo dítěte z kroužku.
Pokud plánujete parkovat déle, je potřeba správně zaplatit. Placení je možné buď přes mobilní aplikaci EasyPark nebo hotově či kartou v parkovacím automatu. V průběhu prázdnin také začne fungovat druhá aplikaci ParkDots.
 
Nejlevněji ve fialovém režimu
V Jihlavě jsou tři režimy parkování, které se poznají podle barevného pruhu na svislé dopravní značce na začátku zóny s modrými parkovacími čarami:
modrý = rezidentní
oranžový = návštěvnický
fialový = střednědobý
Parkovat může opravdu každý ve všech těchto režimech. Režim parkování ovlivňuje jen cenu parkování. Hodina parkování stojí podle lokality 20 až 40 Kč.
Pokud jedete do Jihlavy jen na krátký čas, nemusíte se stresovat a můžete zaparkovat tam, kde potřebujete. Pokud však plánujete zůstat déle, například kvůli práci, doporučujeme hledat parkování ve fialovém režimu. Přehled parkovacích zón můžete najít na www.jihlava.cz/mapaparkovani nebo na www.mapy.cz. Návštěvníkům města je také určena stránka s mapou pro dojíždějící, kteří chtějí využít fialové zóny www.jihlava.cz/dojizdejici.
Ve fialovém režimu můžete první dvě hodiny parkovat zdarma a za maximálně 13 hodin denně zaplatíte 50 Kč. I pro parkování zdarma je nutné zadat údaje do mobilní aplikace nebo parkovacího automatu.
 
Při placení parkování dávejte pozor, abyste neudělali chybu. Před zadáním platby se podívejte na svislou značku, kde najdete informaci o režimu (barevný pruh) a číslo oblasti. Tyto informace spolu s registrační značkou auta musíte správně uvést při platbě, aby kontrolní auto nebo strážníci nevyhodnotili vaše parkování jako přestupek. Kontrola vašeho vozu probíhá vždy dvakrát, a to nejdříve za 20 minut od první kontroly.
 
Bezplatné plochy k dispozici
V Jihlavě jsou stále i bezplatné parkovací plochy a město pracuje na přípravě dalších. Tyto plochy budou určeny pro ty, kterým nevadí delší docházková vzdálenost, nebo pro ty, pro které je platba za parkování finančně náročná.
 
Loni zavedený systém parkování se bude v Jihlavě dál rozšiřovat do dalších čtvrtí a ulic. Ve městě i celém kraji rychle přibývá osobních aut a ve veřejném prostoru už není moc místa. Jen v Jihlavě je registrováno přes 27 tisíc osobních aut a dalších 10 tisíc aut denně do Jihlavy dojíždí. Auta často parkují v rozporu s předpisy, což komplikovalo situaci pro všechny – místní obyvatele, firmy, podnikatele i dojíždějící. V řadě míst to vedlo i k problémům, že neprojela MHD, popeláři, hasiči apod. Město se proto rozhodlo zavést nová pravidla parkování, která zlepšují organizaci parkování v ulicích a zvyšují počet volných parkovacích míst pro všechny – místní, návštěvníky i dojíždějící do práce.
 
Další informace najdete na www.jihlava.cz/parkovani, případně na infolince 565 591 543.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů