VÍME PRVNÍ: Úzkokolejka má papíry pro jízdy speciálních strojů

U železničních přejezdů v na trase úzkokolejné dráhy z Nové Bystřice přes Jindřichův Hradec do Kamenice nad Lipou a Obrataně bude znovu slyšet varovné houkání železničních lokomotiv. Jindřichohradecká úzkokolejka má zpátky jedno z důležitých povolení nezbytných pro údržbu dráhy. Informaci o vydání očekávaného povolení potvrdil insolvenční správce úzkokolejky David Jánošík s tím, že první služební jízdu bude řešit společně se zaměstnanci úzkokolejky.

„Vydání úředního povolení znamená, že se po tratích mohou pohybovat pouze speciální stroje určené pro zajištění provozuschopnosti dráhy, ale není možné na nich provozovat jakoukoli drážní dopravu,“ říká Jiří Kolář, ředitel Drážního úřadu, a upřesňuje: „Provozování osobní nebo nákladní dopravy na těchto tratích bude možné až po získání osvědčení o bezpečnosti provozovatele dráhy, o které však zatím nikdo nepožádal.“

Drážní úřad vydal úřední povolení k provozování regionálních úzkokolejných drah Jindřichův Hradec – Obrataň a Jindřichův Hradec – Nová Bystřice s platností od 3. října 2023. Stalo se tak na základě žádosti společnosti Správa úzkokolejných drah s.r.o., která je tak novým provozovatelem obou tratí. Rozhodnutí je zatím nepravomocné.

Obě regionální tratě nejsou fakticky provozovány od 3. 10. 2022, kdy předchozímu provozovateli dráhy, společnosti Jindřichohradecké místní dráhy, a.s., skončila platnost vydaného osvědčení o bezpečnosti provozovatele dráhy. Následně byla této společnosti z důvodu finanční nezpůsobilosti odejmuta i licence dopravce a úřední povolení k provozování obou drah.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů