Péče řádného hospodáře Žďáru nad Sázavou: Mít miliony korun navíc?

Zastupitelé města Ž´dáru nad Sázavou intenzivně debatují o výsledku výběrového řízení na pronájem rehabilitace místní polikliniky. Hodnocení metodou „Best value aproaching“ stálo kolem tří set tisíc korun a doporučilo jako nejlepší druhou nabídku v pořadí. Rozdíl finančně nejvýhodnější a finančně nejlepší nabídky je několik stovek tisíc korun ročně. Za deset let pronájmu několik milionů korun ročně. Přesná čísla nebyla dosud zveřejněna.

Vítězná nabídka vyhrála o jeden a půl bodu, finančně město vydělá méně. Peníze za pronájem městské polikliniky městská pokladna nutně potřebuje.

Pro místní politiky nastane problém s aplikací zásady „Péče řádného hospodáře“, kterou lze přitom chápat tak, že řádný hospodář činí právní úkony týkající se obchodní společnosti odpovědně a svědomitě a stejným způsobem rovněž pečuje o její majetek, jako kdyby šlo o jeho vlastní majetek. Taková péče tedy nepochybně zahrnuje péči o majetek akciové společnosti nejen v tom smyslu, aby nevznikla škoda na majetku jeho úbytkem či znehodnocením, ale také, aby byl majetek společnosti zhodnocován a rozmnožován v maximální možné míře, jaká je momentálně dosažitelná.

Majetek města Žďáru nad Sázavou ale při použití metody „Best value aproaching“ nebude zhodnocován a rozmnožován v maximální možné míře, která byla dosažitelná, ale bude zhodnocován nižší nabídkou. Rozdíl je v milionech korun za celou dobu pronájmu. Červík pochybností o správnosti postupu při pronájmu městského majetku už hlodá v hlavách zastupitelů města. Odpověď není jednoduchá.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů