Po kampani Babiše se rodí jihlavská koalice ODS a ANO

Sestavování jihlavské koalice se rodí pomaleji, než by se mohlo zdát z jasných výsledků místních voleb. Vítězné hnutí ANO má čtrnáct mandátů, ODS jedenáct mandátů. K vládnutí stačí devatenáct mandátů. Jenže na Jihlavsku byl předseda hnutí ANO Andrej Babiš s mohutnou kampaní ve prospěch spoluobžalované Jany Nagyové.

ODS jaksi nepočítala s druhým kolem senátních voleb, čekalo se jasné vítězství dosavadního senátora Miloše Vystrčila.

Druhé kolo voleb znamenalo totální mobilizaci příznivců občanských demokratů na koncertu slušnosti v jihlavských Smetanových sadech. Miloš Vystrčil vyhrál i druhé kolo.

Jiná varianta vládnutí než s hnutím ANO znamená pro ODS komplikovanou koalici podobnou té, v čele s dosavadní primátorkou Karolínou Koubovou. Sice by koalice bez hnutí ANO měla potřebných devatenáct hlasů, v praxi to ale nestačí na pohodlné vládnutí.

První kolo koaličních jednání mezi hnutím ANO a ODS dostalo označení „techtle“ a bude i další kolo jednání zvané „mechtle“.

Může jít o obrázek 4 lidem , stojícím lidem a indoor

ODS by ráda získala pro sebe křeslo primátora, i když má o tři mandáty méně. Post primátora by mohl být pro pravicového voliče náplastí pro pomyslné šrámy na duši po kampani předsedy hnutí ANO Andreje Babiše proti senátorovi ODS Miloši Vystrčilovi.

Lídr hnutí ANO Radek Popelka sice znovu vyhrál pro hnutí ANO volby v Jihlavě, šanci být primátorem mu ale vzala kampaň předsedy hnutí ANO Andreje Babiše ve prospěch Jany Nagyové. Bývalá náměstkyně primátora Chloupka Jana Nagyová je sice zpátky v místní politice, o její podpoře ze strany ODS ve vedení krajské metropole Vysočiny nemůže být řeč.

Především projekt výstavby multifunkční arény místo zimního stadionu půjde těžko dokončit bez koaliční spolupráce ODS. ODS prosadila výstavbu v centru města, na úkor výstavby na periférii krajského města.

Osobou s klíčovou rolí při sestavování nové koalice je předseda místní ODS a manažer výstavby multifunkční arény David Beke. Beke zatím nenaznačil, zda-li preferuje koalici bez hnutí ANO nebo naopak s hnutím ANO ve vedení města.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů