Poslanec Kaňkovský interpeloval ministra kvůli uranovému průzkumu u Brzkova

Možnost otevření uranového dolu Brzkov se dostala na program interpelací v poslanecké sněmovně. Lidovecký poslanec Vít Kaňovský interpeloval ministra Brabce (ANO).

Poslance Kaňkovského zajímalo, zda ministerstvo životního prostředí bude vyžadovat kompletní geologický průzkum lokality Brzkov. Zároveň poslanec Kaňkovský upozornil Sněmovnu na obtíže se kterými se zástupci obcí a měst z regionu na pomezí Jihlavska a Havlíčkobrodska dostávají k informacím (více zde) .  Možný časový harmonogram zahájení těžby najdete zde.

Vít KaňkovskýPoslanec Vít Kaňkovský: Dobré odpoledne, vážená paní místopředsedkyně, kolegové, kolegyně, vážení členové vlády. Obracím se na nepřítomného pana ministra Brabce, vím, že musel do Senátu, se zdvořilou žádostí o několik informací, o které mne požádali zástupci obcí a měst z regionu na pomezí Jihlavska a Havlíčkobrodska, konkrétně Brzkova u Jihlavy, Polné, Přibyslavi, Věžnice a dalších. Vláda materiál k přípravným krokům projednala už před rokem, 22. 12. 2014, v souvislosti se zprávou o prodloužení těžby uranu v dole Dolní Rožínka a vydala k němu usnesení pod číslem 1086. V tomto usnesení vláda pověřila Ministerstvo průmyslu a obchodu zahájit prostřednictvím státního podniku DIAMO práce na schvalovacím procesu ke znovuobnovení těžby uranu v Brzkově Horní Věžnici a dále přípravu znovuotevření tohoto dolu.“ Toto se již naplnilo podáním žádosti na Ministerstvo životního prostředí dne 24. listopadu 2015,“ řekl v interpelaci poslanec Vít Kaňkovský.

Dotazy poslance Kaňkovského:

Bude Ministerstvo životního prostředí požadovat před rozhodnutím o případném rozšíření chráněného ložiskového území o nový geologický průzkum? V této souvislosti chci připomenout, že původní geologický průzkum začal už v roce 1976.

Druhá otázka: Dotčené obce prostřednictvím svého právního zástupce požádaly o sdělení jednacího čísla k příslušnému správnímu řízení, poskytnutí kopie žádosti státního podniku DIAMO a možnosti nahlédnout do spisu. Bude jim toto umožněno?

Vzhledem k nepřítomnosti interpelovaného ministra Brabce bude odpovězeno písemně.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů