Pro obnovení provozu potřebuje úzkokolejka státní papíry Drážního úřadu i krajské peníze Jihočechů a Vysočiny

Jihočeský kraj i Kraj Vysočina deklarovaly zájem financovat obnovení provozu úzkokolejné dráhy z jihočeské Nové Bystřice přes Jindřichův Hradec do Obrataně na Vysočině. Krajské rozpočty na příští rok se začnou sestavovat na podzim, v době kdy Drážní úřad jako státní orgán začne posuzovat žádosti Správy úzkokolejných drah o obnovení provozu. Když budou „státní papíry na provoz“ mohou být schváleny krajské peníze na provoz úzkokolejky.

Může nastat i situace, kdy úzkokolejka přijde „s křížkem po funuse“. Bude sice mít nezbytná povolení Drážního úřadu, ale Jihočeský kraj i Vysočina budou mít rozdělené peníze na příští rok. Úprava rozpočtu je sice možná, ale složitá.

Politická prozřetelnost i předvídavost krajských politiků se tak projeví už v předstihu při sestavování krajských rozpočtů na rok 2024: minimálně peníze na naftu pro dopravní obslužnost a peníze na uhlí pro parní jízdy v letní sezóně budou v krajských rozpočtech připraveny.

Proces oživování provozu úzkokolejky půjde s podporou Jihočeského kraje i Vysočiny podstatně rychleji, bude-li vidět zájem politiků na obnovení pravidelného provozu. Vzroste tím tlak na zkrachovalou společnost, aby rychle vyřídila provozní papíry a certifikáty Drážního úřadu a vyjela na první jízdu.

Město Jindřichův Hradec poskytlo úzkokolejce sto padesát tisíc korun jako příspěvek na vyřízení provozních povolení Drážního úřadu. První z nezbytných povolení bude Drážním úřadem vydáno už na konci léta, další povolení snad do Vánoc. Přesný termín se složitě odhaduje, nezbytné úřední procedury mohou trvat týdny nebo i měsíce.

O tom, kdy a jak budou do úzkokolejky napumpovány další, tentokrát krajské peníze se povedou politická jednání v jižních Čechách i na Vysočině. Když vše dopadne dopadne dobře, úzkokolejka znovu vyjede na trať dopravně obsluhovat venkov jižních Čech i Vysočiny. Před tím se musí stát spousta věcí ve správném pořadí.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů