Ředitel Krajského úřadu Vysočiny: Přibyly starosti s řešením epidemie COVID-19
Ředitel Krajského úřadu Kraje Vysočina Zdeněk Kadlec sepsal pro Občasník stručnou zprávu o situaci na krajském úřadě Vysočiny:
Na Home Office trvale nemáme až na výjimky nikoho. Výjimek je v jednotkách kusů a jsou to zaměstnankyně a zaměstnanci s velmi závažným jiným zdravotním nebo sociálním důvodem, než je covid. Tito zaměstnanci pracují vzdáleně, ale naplno, plně obsluhují svoji agendu.
Na Home Office střídavě (2/3 dny v týdnu) máme cca 75 % zaměstnanců. Plníme tím příslušné krizové opatření vlády vydané usnesením vlády v nouzovém stavu, tedy plníme tím právní předpis na úrovni zákona. Je to povinné, skupiny zaměstnanců, u nichž je to možné zajistit, by se neměly potkávat. Snažili jsme se zajistit pro stídavě působící zaměstnance techniku a organizaci práce tak, aby jejich práce byla plnohodnotná. Ta takovou (po počátečních potížích) v podstatě je.
Krajský úad plní stoprocentně své standardní poslání. Pracuje. Stejně jako vyrábějí fabriky. Je to těžké, protože i my máme mnoho zaměstnanců nemocných v izolaci nebo v nařízené karanténě. Ti pak chybějí a jejich práci musí za ně stihnout někdo jiný.
V izolaci je i ředitel úřadu. Je nemocný, čerpá dovolenou a přitom dle možností alespoň částečně pracuje.
Množství běžné práce vyplývající z činnosti orgánu veřejné správy pokleslo jen minimálně. I nadále musíme spravovat jednotlivé agendy. Jako příklad bychom uvedli příspěvky vlastníkům lesů z rozpočtu kraje i ze státního rozpočtu či kotlíkové dotace, které administrujeme.
Na příspěvky vlastníkům lesů krajský úad nedostal od ústředních orgánů žádné personální posily ani finanční příspěvek na administraci. Vlastníci na své peníze čekají. Hledáme možnosti, jak tyto činnosti posílit, ale při aktuální nemocnosti a zátěži nemáme jak. Investiční činnost probíhá standardně dál. Správní agendy fungují a „nápad“ počtu řešených případů se téměř nesnížil.
Zvládáme náročný přechod na nové volební období, s tím je spojena také řada činností mimo běžné fungování úřadu.
Přibylo nám spousta práce související s řešením epidemie. Je to obrovský rozsah nových činností, které jsou servisní povahy. Pomáháme hygieně, provozujeme personálně velmi náročnou covid informační linku a velmi významně se podílíme na fungování objednávkového systému na PCR i AG testování.
Připravujeme také nesmírně administrativně a organizačně náročnou akci – očkování.
Podílíme se na řešení krizových situací v sociálních pobytových zařízeních, obecně v sociálních službách i v nemocnicích, resp. ve zdravotnictví. Řešíme vyčleňování lůžkových covid kapacit, podílíme se na zásobování OOPP a dalšími prostředky.
Řešíme fungování pověřených škol pro děti rodičů vykonávajících nejpotřebnější profese. Pružně reagujeme na požadavky vlády a ústředních orgánů, i na ty, kterým někdy jen stěží umíme porozumět…
Zajišťujeme administrativně právní, také nutné, náležitosti opatření. Např. naše zaměstnance a systém značně zatížila problematika vyplácení odměn studentům, kterým byla práce v našich zařízeních zdravotní a sociální péče nařízena, a to nejen z důvodu zmatků a nejasností z ústřední úrovně.
Prostě opatřit osobní údaje příslušného člověka, zadat jeho údaje do systému, vytvoit a potvrdit pracovní dokumentaci a právní listiny, to vše také vyžaduje pracovní čas, to vše vyžaduje kapacity, které volně k dispozici nemáme.
V kombinaci s nemocností a nařízenými karanténami se nám jen s obtížemi daří tyto úkoly zvládat a již nemáme další volné kapacity na jiný druh práce.
Není to jednoduché ani pro nás a pokud si někdo myslí opak, dveře máme otevené, nechť to jde zkusit s námi.