Rostoucí náklady tlačí odtahovkáře k odprodeji živností

Brzy nebude na živobytí! Rostoucí ceny nafty a přísady do nafty Ad blue způsobují rostoucí demotivaci mezi malými a středními odtahovými firmami. Odtahové firmy mají vyjíždět na pomoc motoristům v nouzi, nejčastěji po nehodě nebo defektu vozidla na výzvu asistenčních služeb pojišťoven.

V malých odtahových firmách často funguje šéf firmy jako majitel živnosti, ředitel firmy i řidič v jedné osobě. Manželka šéfa firmy pak funguje jako dispečerka, účetní a asistentka firmy. Majitel živnosti má pár zaměstnanců, většinou závozníků. Non-stop pohotovosti se často slouží bez možnosti se s kýmkoli vystřídat, smluvní ceny pojišťoven zkrátka neumožňují dostat do firmy dostatek pracovníků.

Smluvní ceníky asistenčních společností působily živnostníkům-odtahovkářů vrásky na čele už před podzimním růstem cen. Podzimní růst cen paliva je tak příslovečným posledním „hřebíčkem do rakve“ v úvahách o dalším pokračování živnostenského podnikání.

Na specializovaných serverech se množí nabídky na odkoupení celých odtahových firem provozovaných jako živnosti malých podnikatelů. Včetně obchodní smlouvy s asistenčními společnostmi pojišťoven. Za úspěšný zásah jsou odtahovkáři placeni paušálem od asistenčních společností. Odměna za dobrou práci jaksi nezohledňuje cenový růst paliv a nákladů na podnikání.

A tak stále více živnostníků přemýšlí o konci podnikání v odtahovém byznysu, který jaksi není k uživení. Smluvní ceny asistenčních služeb už dávno nepůsobí pro odtahové služby motivačně. Rostoucí ceny paliv a Ad blue pak znamená pro odtahové služby další náklady u kterých není jasné, zda-li bu´dou proplaceny.

Smluvní výjezdy k zásahu jsou často požadovány i na vzdálenost přes sto kilometrů, což se odtahovým službám nevyplatí už vzhledem k nízkým smluvním cenám. Smluvní ceny asistenčních společností dokáží ignorovat růst nákladů v podobě ceny paliv a lidské práce. Jsou v podstatě neměnné po několik let.

Motorista pak na celou situaci doplácí delším čekáním na smluvní pomoc garantovanou ve sjednaném povinném ručení. Dříve obvyklá půlhodina se dnes protahuje na více než hodinu, zvláště v době mimopracovní a o víkendech.

Spory s pojišťovnami o oprávněných odměnách za pomoc motoristům v nouzi nechtějí odtahovkáři riskovat. Mají často nejistý výsledek v podobě pravomocného soudního verdiktu až po několika letech.

Svět odtahových služeb tak přichází o drobné živnostníky, kteří svou práci dělali srdcem často po desítky let. Přichází těžká doba, která prověří dobré obchodní vztahy i mezi odtahovkáři.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů