Slibovanou vládní podporu pro Dukovany nemusí Vysočina dostat, naznačil ministr Havlíček (ANO)
Minulá vláda Petra Fialy (ODS) v době, kdy neměla mandát,( někdy v listopadu nebo v prosinci), rozhodla o tom, že region Vysočina a Jihomoravský kraj dohromady obdrží v nějakém horizontu časovém 12+3 miliardy. Tři miliardy by daly kraje a dvanáct miliard by dala vláda.
Toto usnesení se chystá vláda Andreje Babiše revokovat a ministr Havlíček na to chce jít úplně jinak. „Rozumím tomu, že je tam požadavek regionů, ale nemůžeme dát bianco šek. Já vůbec nevím, jak se dospělo k částce 12 mld. Proč ne 15? Proč ne 9? Takhle to nemůžu dělat. To vůbec není dopočítáno. Není tam žádná kvalitní analýza. A ani ještě nemůže být, protože se ještě ani nejednalo s investorem“ řekl ministr Havlíček během slyšení v Senátu.
Region dukovanský velmi stál o to, aby první bloky byly v Dukovanech. A ono to mělo i logiku, protože se očekávalo, že tam skončí o něco dříve než ty temelínské. Rozhodlo se tedy pro Dukovany, což samo o sobě tam přináší nemalé zdroje a nemalé peníze.
„Stát dává naprosto mimořádné prostředky do dopravní infrastruktury, protože jsou obchvaty, jedničky a tak dále. A současně tam dává nemálo zdrojů investor. A my si pak musíme sednout s každou dotčenou obcí a říci, jak bude ta obec navíc zatížena,“ řekl ministr Havlíček.

Senátorům ministr Havlíček uvedl i konkrétní příklad: „Obec řekne: „Já tady budu mít 500 pracovníků, kteří tady budou bydlet a potřebuji jim vybudovat čističku.“ To je naprosto relevantní požadavek. A pak si sedneme s tou obcí a řekneme si: „Ano, čistička bude stát 20 mil. Kč, 50 mil. Kč, a pojďme se bavit, kdo ji zaplatí.“ Protože pokud tam dá investor 500 pracovníků, tak také musí zaplatit zázemí pro ty pracovníky a my budeme chtít po tom investorovi, aby do toho dal. A pokud se nedomluvíme z nějakých důvodů, pak to může dát stát. Takže my musíme jít salámovou metodou a s každou dotčenou obcí se o tom pobavit. Ono jich nebude zase až tolik. A říci si jaký požadavek. Kdo na tom bude participovat, co ponese obec, co ponese stát, co ponese případně investor. A z toho potom vyskládáme nějakou částku. Jinak to nelze dělat. Ale není možné dát někomu bianco šek a říci: „Tady dostanete 12 mld., můžete to někam dávat a podle jakého klíče se to bude rozdělovat,“ to si myslím, že by bylo velmi nefér,“ dodal ministr Havlíček.
„Prohlášení pana vícepremiéra Havlíčka, že vláda musí revokovat rozhodnutí o podpoře regionů – Kraje Vysočiny a Jihomoravského kraje v souvislosti s výstavbou nových bloků v Dukovanech, protože neexistuje žádná kvalitní analýza, která by potřeby krajů a jejich měst a obcí dokládala, je pro mě obrovským zklamáním a zcela chápu značné rozčarování starostů a starostek z širokého okolí Dukovan,“ sdělil poslanec Schrek (ODS).
„Byl jsem jako hejtman Vysočiny iniciátorem vytvoření socioekonomické studie dopadů, souvisejících s tímto projektem. Kraje poté ve spolupráci se zpracovatelem studie a ministerstvem pro místní rozvoj vypracovaly za účasti všech dotčených subjektů – obcí, měst, hasičů, policie, firem a dalších veřejných subjektů podrobné akční plány potřeb, které si území v souvislosti výstavbou vyžádá,“ uvedl poslanec Vítězslav Schrek (ODS).
Podle poslance Schreka tuto chvíli je kraji a obcemi připraveno celkem 273 projektů v objemu 15 miliard korun.
„Vzhledem k veřejnému vyjádření ministra Havlíčka na plénu Senátu jsem dnes neprodleně navrhnul na program jednání poslanecké sněmovny bod týkající se připravenosti státu na výstavbu Dukovan,“ informoval poslanec Schrek (ODS).
Poslanci hnutí ANO, SPD a Motoristů tento bod spolu s dalšími vetovali a nepřipustili tak o něm ani hlasovat.

„Zato ve večerní diskuzi sněmovny vystoupil vysočinský poslanec a placený předseda výboru Kraje Vysočina pro projekt Dukovan Radek Koten, aby sněmovnu seznámil s tím, že mu přichází sms, že jsou opoziční poslanci pavlačoví bojovníci, kteří navrhují dětinské body programu, že nechceme pracovat pro občany a prý bojujeme o korýtka. Toto je komentář politika kumulujícího dvě uvolněné placené funkce a má na starost Dukovany. A takový je momentální přístup současné vlády k našemu kraji, který tolik let poctivě připravuje největší energetický projekt, který má zajistit elektřinu pro celou Českou republiku,“ dodal poslanec Schrek (ODS).
