Sokolové a aktivisté v souboji o prosperitu Jemnice

Královské město Jemnice objednalo jednohlasně změny územního plánu, které předpokládají výstavbu zemědělských velkofarem na katastru města. Nápovědu aktivistů „co z toho bude město mít?“ nejrychleji pochopili Sokolové. Dohodnutý převod sportovního areálu České obce sokolské do rukou města je pozastaven, Sokolové vyjednávají s investorem zemědělských velkofarem o spolupráci při údržbě a rozvoji sportovního areálu.

Námluvy Sokolů s investorem zemědělských velkofarem Josefem Kolářem se slibně rozvíjejí. Množí se signály, že dohoda bude ještě letos. Město Jemnice v případě dohody Sokolů s investorem Kolářem ušetří městské peníze za záchranu majetku České obce sokolské. Pokud se podaří uvést zemědělské velkofarmy do řádného provozu, budou vydělávat na údržbu sportovišť.

Agitace aktivistů ze spolku „Za dobrý život na Jemnicku“ čeří klidné vody dobrých společenských vztahů. Už druhý radní Jemnice čelí nařčení ze střetu zájmů, když jeho firma měla dodávat zboží a služby zemědělci Kolářovi. Jemnice je malé město v pohraničí, kde struktura služeb živnostníků a menších firem je podstatně slabší než v okolí velkých měst. Všichni se osobně znají a „vidí si do talíře“: do obchodních vztahů se politika a „možný střet zájmů“ prostě netahá. Objednat si zboží nebo službu od svého souseda je věc obchodní, nikoliv politická.

Aktivisté podezírají ze střetu zájmů v podstatě kohokoliv, kdo jim nevysloví veřejnou podporu. U objednávky změny územního plánu během jednání zastupitelstva chyběl starosta Miloň Slabý, nejhlasitější tichý podporovatel aktivistů ze spolku „Za dobrý život na Jemnicku“.

Agitace spolku „Za dobrý život na Jemnicku“ je v podstatě ideologická válka o veřejné mínění obyvatel Jemnice. Dobrý život na Jemnicku je pro členy Sokola možnost sportovat a udržovat svou budovu místní sokolovny, která by si zasloužila větší opravu. Námluvy Sokolů s investorem jsou na dobré cestě, navzdory silné agitaci místních aktivistů.

Až Sokolové oznámí parametry partnerské dohody s investorem zemědělských velkofarem dostane slogan místních aktivistů „Za dobrý život na Jemnicku“ nové parametry. Pro členy a příznivce Sokolů je příchod silného investora zárukou dobrého života, naopak agitace aktivistů proti výstavbě zemědělských velkofarem je pro Sokoly cestou do chudoby: sportoviště i s budovou Sokolovny budou muset prodat městu.

Už v devatenáctém století varoval profesor ekonomie Friedrich August von Hayek svobodný západní svět před snahami socialistů nejrůznějšího ražení uvědoměle řídit společnost. Hayek ve své vlivné knize kategoricky odmítl názor, že je možné spojit centrální plánování s lidskou svobodou, a přesvědčivě obhájil svobodný trh proti plánování, individualismus proti kolektivismu a spontánní evoluci lidské společnosti proti racionalistickému konstruktivismu prosazovanému vyvolenou elitou. Cesta do otroctví je knihou, kterou by si měl prostudovat každý, kdo chce pochopit, co se stalo ve fašistické Itálii, nacistickém Německu, komunistickém Sovětském svazu nebo komunistickém Československu.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů