Čekání na Čajánkovu vizi: Co nabídne pro budoucnost úzkokolejky?

Jindřichohradecké místní dráhy dosáhly úspěchu u Vrchního soudu v Praze. Prvoinstanční soud bude znovu rozhodovat o insolvenčním návrhu na povolení reorganizace zadlužené firmy.

Podle představ majoritního akcionáře Borise Čajánka by se měl zadlužený podnik rozdělit na tři menší odštěpné závody: infrastruktura, provoz a obchod.

V mezičase soudních sporů ale nastaly důležité okolnosti, které velmi mění situaci. Jihočeský kraj i Kraj Vysočina vypověděly dosavadní dlouholeté smlouvy o dopravní obslužnosti a nahradily úzkokolejku autobusy. Úspory jsou značné, kraje nebudou mít zájem o obnovení provozu úzkokolejky. Loni na jaře Jindřichohradecké místní dráhy podaly na Kraj Vysočina dokonce trestní ozn´ámení.

Obchodní vztahy Jihočeského kraje i Kraje Vysočina s Jindřichohradeckými místními drahami jsou na bodu mrazu. Ani města a obce na trase úzkokolejky nejásají nad možností obnovení spolupráce s majoritním akcionářem Borisem Čajánkem.

Drážní úřad vede s Jindřichohradeckými místními drahami řízení o odnětí drážní licence. To je další hřebíček do rakve Jindřichohradeckých místních drah. Úzkokolejce chybí důležitá povolení pro obnovení provozu, může příjít i o další „provozní papíry“.

Rychlé obnovení provozu úzkokolejky je stále méně pravděpodobné. Chybí provozní povolení, hrozí odnětí provozní licence od Drážního úřadu, jsou zrušené smlouvy o dopravní obslužnosti s Jihočeským krajem i Krajem Vysočina.

Důvěra obchodních partnerů v rychlé obnovení provozu klesá až nečekaně rychle. Ani města a obce na jihočeské a vysočinské větvi úzkokolejky nevyjádřily důvěru v pokračování spolupráce s Jindřichohradeckými místními drahami.

Naopak předpokládá se pokračování soudních sporů kolem bankrotu úzkokolejky. Přerušení provozu bude delší než se obecně čekalo. Už to není o záchraně letní sezóny, už to je o záchraně budoucnosti úzkokolejky.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů